Otyam'ın tablosu Saray'da asılı mı?


Günlerdir gözüm internette sevgili ağabeyim Fikret Otyam'ın durumunu izliyorum. Filiz'i aramıyorum, çünkü ne denli yorgundur, üzüntülüdür, biliyorum. Bu sıralarda Cumhurbaşkanı'nın kullandığı Saray'dan da sık sık görüntüler yayımlanıyor. Toplantıların, kabullerin yapıldığı salonlardan yansıyan görüntülerde, her duvarda altın yaldızlı çerçeveler içinde tablolar görüyorum.

Meslek yaşamımda pek çok eski Cumhurbaşkanı döneminde, basın toplantıları, buluşmalar, özel ziyaret, davetler gibi nedenlerle Çankaya Köşkü'nde bulundum. Bekleme salonlarında ve öteki salonlarda asılı tablolara hep bakmışımdır.

Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde duvarlarda Fikret Otyam'ın iki büyük tablosunun asılmış olduğunu görünce nasıl sevinmiştim. Demirel, kendisini eleştirse de Otyam'ı sever, değer verirdi. İki tablosunu da Köşk'e aldırmış, herkesin görebileceği bir yere, bekleme salonuna astırmıştı.

Acaba Çankaya Köşkü'nün envanterinde kayıtlı, bir bölümü duvarlarında asılı değerli tablolar ne oldu?

Bunlar Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra, yeni Saray'a taşındı mı?

Televizyonlarda yayımlanan çekimlerde, fotoğraflarda Saray'ın duvarlarında gördüğümüz tablolar bu envanterden mi?

Yoksa yeni Saray için, yeni seçimler yapılıp yeni tablolar mı alındı?

Cumhurbaşkanlığı'nın web sitesine girerek biraz inceledim. Birkaç fotoğraf ve videoda tablolar minicik görünüyordu ve kime ait olduklarını seçebilme imkanı yoktu.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın “sanatçılar” adı altında eğlence, sinema, pop müzik ve televizyon dünyasından bazı kişileri ağırladığını yansıtan görüntülerde, eşiyle birlikte oturduğu yerin sağındaki duvarda mavinin egemen olduğu bir ağaç tablosu, solundaki duvarda ise sarı rengin egemen olduğu bir tablo seçiliyor. Onun hemen yanındaki duvarda da, bir yelkenli gemi tablosunu seçebildim. Aklıma Başbakanlık Konutu'ndaki Ayvazovski tablosu geldi ama o herhalde daha büyüktü, deniz de daha fırtınalıydı.

Şimdi bir sanat yazarı olarak merak içindeyim:

İşte, Fikret Otyam'ın sağlık durumunu izlerken canlanan bir anı, bize bir Saray yazısı da yazdırıverdi.