Reklam
Reklam
Bugün

Mehter'den Alaturka'ya Sergisi ve Açılışı

08 Haziran 2022 - 17:58

Çağdaş Sanatlar Vakfı - ÇAĞSAV tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın maddi katkılarıyla hazırlanan “Tarihî Türk Müziği : Mehter'den Alaturka'ya” başlıklı kitap- sergi 29 Mayıs 2022 Pazar günü CSO Ada Ankara yerleşkesindeki Tarihî Salon'da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından açıldı. Serginin adını aldığı kitap da yayımlandı.

Kitap ve sergi metinlerinin yazarı, ÇAĞSAV Başkanı Şefik Kahramankaptan serginin açılışında kısa bir sunuş konuşması yaptı. Kitapta, Mehter'in MÖ. 200 yıllarında Orta Asya Türk boylarına dayanan kökeninin, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki gelişiminin, Avrupa'ya etkilerinin, klasik müzikte “alla Turca” tarzının doğuşu ve bu etkiyle ortaya çıkan yapıtların herkesin anlayabileceği yalın bir dille, görsellerle destekli olarak anlatıldığını söyledi. Projenin bir kitapla doğması nedeniyle, geleneksel tarzda salon etrafına konuçlandırılmış pano sistemiyle bir sergi yapmak yerine, öz-biçim ilişkisi gözeterek Türkiye'de ilk kez kitap biçiminde tasarlanıp uygulanmış bir sergi yaptıklarını vurgulayarak Yavuz'a ilgi ve destekleri nedeniyle teşekkürlerini sundu.

Bakan Yardımcısı Yavuz, yayımlanan kitabı inceleyerek bilgi aldı ve yazarından imzalamasını istedi. Kitabı kısaca tanıtıp açıklamada bulunan Kahramankaptan, imzalayarak Yavuz'a sundu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz yaptığı konuşmada, “Başkent Kültür Yolu Festivali etkinliklerinde böyle bir serginin yer almasından duyduğu memnuniyeti” belirterek, serginin hazırlanış sürecinde olumlu bir işbirliği yaptıklarını, serginin açılacağı mekân olarak, Tarihi Salon Fuayesini birlikte seçtiklerini söyledi. Açılışın, Mehteran'ın geniş bir biçimde kullanıldığı İstanbul'un Fethinin 569'uncu yıldönümü günü açılmasının da hoş bir rastlantı olduğunu belirten Yavuz, daha sonra serginin küratörü iç mimar Merve Özeş'in sunduğu makasla kurdelayı kesti ve kitap-serginin üzerini örten kumaşı kaldırdı.

Daha sonra tek tek sayfaları gezerek bazı metinleri okudu ve yazardan bilgiler anlattı.

Ahmet Yazıcı'nın etkileşimi yansıtan iki anlamlı karikatürü, fotoğraf ve minyatürlerle görsellik sunan Kitap-Sergi'nin ilk sayfasında serginin mesajı yer alıyordu:

Müzik, kültürler arasında bir köprüdür.

Önce Mehter müziği Balkanlar üzerinden Orta Avrupa'ya geçti.

Çoksesli müzik bestecileri etkilendiler ve “alla Turca” tarzı doğdu.

Sonra, Avrupalı bestecilerin yapıtları, aynı köprüden İstanbul'a yol aldılar.

Tüm bu tarzlar günümüzde bir arada yaşıyor.

Mehter, Çoksesli Evrensel Müzik ve Çağdaş Türk Müziği...”

Bakan Yardımcısı Yavuz, özellikle yazarın bizzat tanıklık ederek fotoğrafladığı, 2000 yılında şef Hikmet Şimşek (1924-2001) yönetiminde Viyana Konzerthaus'da Mehter Takımı ve Ankara Opera Orkestrası'nın birlikte verdikleri konseri yansıtan sayfa ile 2004'te Slovenya'nın Ptuj Kalesi'nde müzikolog-şef Dr. Emre Aracı'nın ( 1968- ) elinde Çevgen ile salona girip “Sultanların Müziği” konserinde oda orkestrasını yönetişini yansıtan sayfayla ilgilendi. Yavuz, Mehter Takımı ve klasik orkestra ile benzeri bir konserin Ankara'da projelendirilmesini istedi.

 

Sergi açılışında bu projede ÇAĞSAV'ın sivil sponsoru olan Sparta&Co Strateji & Kurumsal Finansman şirketinin sahibi Taner Özaslan, CSO ADA Sanat Yönetmeni Ozan Binici, eski Ankara Milletvekili Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülent Yahnici, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı Danışmanları, Ankara Kent Konseyi'nden bileşen temsilcileri, Devlet Çoksesli Korosu Müdürü Savaş Sakarya, ÇAĞSAV Genel Sekreteri ressam Gültekin Serbest, kitabın metninin ingilizceye çevirisini yapan Ülkün Tansel, Devlet Sanatçısı unvanlı yaşayan en kıdemli fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç, Prof. Dr. Pınar Aydın O'Dwyer, Dr. Ayşegül Gökcin, Dr. Esin Barak, çok kapsamlı bir Mehter kitabının yazarı olan Oğuz Elbaş, yazarlar Mina Tansel ve Hulusi Gürpınar, BESOM yönetim kurulu üyeleri Deniz Atalay ve İrem Yamansoy, sergi imalat ve uygulamasını yapan Bifikir Ajans'ın temsilcileri İbrahim Köksal ve Ümit Yıldırım ile sanatseverler katıldılar.

 

Sergi, Başkent Kültür Yolu Festivali boyunca, 12 Haziran 2022'ye kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Bu video 5567 defa izlenmiştir..