Akdeniz Oda Orkestrası'nın yolu açık olsun
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Akdeniz Oda Orkestrası'nın yolu açık olsun

17 Şubat 2015 - 22:01

Bazı olumlu gelişmelerden geç haberdar olabiliyoruz. Ya bir sohbette sözü ediliyor, ya internette rastlantısal olarak görüyorsunuz! Sonrasında, geç de olsa bilgiyi derleyip toplamaya çalışıyorsunuz.

Acaba Akdeniz Oda Orkestrası'nın kurulduğundan kaç kişinin haberi var? Benim bir süre önce haberim oldu ama siz okuyucularımla paylaşmaya ancak elim değebildi.

Projenin başlatıcısı kemancı Can Özhan... Kendisini yıllar önce Akdeniz Üniversitesi DK'nda Orhan Ahıskal'ın en iyi iki öğrencisinden biri olarak anımsıyorum. Can Özhan şimdi hem AÜDK'da keman öğretim görevlisi olarak ders veriyor, hem de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası konserlerine konuk sanatçı olarak katılıyor.

Can Özhan'ın bir oda orkestrası oluşturmak konusundaki öncü girişimine Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları ve Antalya Devlet Konservatuvarı öğrencileri katkı sağlamışlar ve ortaya özverili bir topluluk çıkmış. Önümüzdeki ilkbahar için konser planlaması yapıyorlarmış.

İlk konserlerini de yılbaşından hemen önce vermişler. 25 Aralık 2014 tarihinde Akdeniz Oda Orkestrası, şef Orhun Orhon’un yönetiminde Mozart’ın üçüncü ve dördüncü keman konçertolarını kemancı Can Özhan'ın solistliğinde seslendirmiş. Provalarını Antalya Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri de izlemişler.

Peki, kimler Akdeniz Oda Orkestrası'yla çalışabilir?

Öncelikli olarak Antalya’da yaşayan genç ve nitelikli sanatçılarla, deneyimlerini aktarmak ve filarmonik ruhla kaliteli müzik yapmak isteyen herkesin bu topluluğun parçası olabileceği bilgisini aldım.

Topluluğun hedefleri de şöyle sıralanıyor:

*Antalya başta olmak üzere ülkemizde eksikliği hissedilen klasik müziğin daha çok tanıtılması ve kaliteli icra edilen müziğin dinleyicilere ulaştırılması,

* Özverili ve katılımcı bir ruhla birlikte müzik yapılan ve çoğulcu bir ortam oluşturulması,

*Sanatında yetkin kişilerin deneyimlerinin genç müzisyenlere aktarılması, deneyim paylaşımı ve böylece sıcak bir devinim yaratılması,

*Uluslararası bir icra düzeyi yakalanması,

*Eğitim konserleri yaparak müzik severler ve öğrencilere yol gösterici olunması.

Niyet iyi, hedefler güzel... Dönüp geriye baktığım zaman, böyle iyi niyetlerle başlamış ancak sürdürülememiş nice oda müziği projesini anımsıyorum. Bu nedenle Akdeniz Oda Orkestrası'na “niyet ve disiplinden kopmadan çalışma ve uzun ömür” diliyorum.

 

Bu yazı 4278 defa okunmuştur .

Son Yazılar