CSO'da Bol Mimikli Bir Konser...
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

CSO'da Bol Mimikli Bir Konser...

06 Şubat 2020 - 23:40 - Güncelleme: 07 Şubat 2020 - 00:20

Sakınan göze çöp batar, derler... Uluslararası piyanistimiz Özgür Aydın'ın iki yıldır CSO ile vereceği konserlerde hep bir aksilik çıktı. Geçen sezon CSO'dan kaynaklanan aksilik, bu sezon Özgür Aydın'ın Ankara'ya gelmesiyle birlikte ortaya çıkan rahatsızlıkla kendini gösterdi. Bilirim, sanatçılar rahatsızlıklarının, tedavi süreçlerinin pek bilinmesini istemezler. Ama o kadar çok soran oldu ki, kısaca okurlarımı bilgilendirmek isterim. Aydın sol el başparmağındaki rahatsızlığı hissedince, Ankara'da el cerrahisi konusunda uzman Prof. Dr. Gürsel Leblebicioğlu'na başvurdu, muayeneden sonra elin MR'ı çektirildi ve Leblebicioğlu Özgür Aydın'a bir süre dinlendirmesini, ağrılı durumda çalmamasını tavsiye etti. Düzelme olmazsa belki küçük bir operasyon gerekecek.

Özgür Aydın (d. 1972) CSO eşliğinde Schumann Konçerto çalacaktı. Neyse ki program değiştirilmeden, bu eseri repertuarında bulunduran ve takvimi de elverişli olan Devlet Sanatçısı Gülsin Onay (d. 1954) konseri kabul etti. Rastlantıya bakın ki, Aydın'a teşhisi koyan uzman, önceki yıllarda Gülsin Onay'ı da küçük bir operasyonla iyileştirmişti.

Konser, 6 Şubat 2020 akşamı, çığ, uçak kazası gibi nedenlerle son günlerdeki yitikler için Şef İbrahim Yazıcı'nın davetiyle yapılan bir saygı duruşuyla başladı. Şef İbrahim Yazıcı'nın (d. 1970) yönetiminde CSO önce Beethoven'in Atina Harabeleri sahne müziğinin kısacık uvertürünü seslendirdi. Konsermaister sandalyesinde Jülide Yalçın, hemen solunda konzertmeister yardımcısı Bilgehan Erten oturuyordu.

Gülsin Onay mor renkli ve üzeri taşlarla bezeli frapan giysisiyle sahnede göründüğünde büyük alkış aldı. Schumann'ın ezgisel yaratıcılığını gösterdiği La minör konçertosunu, sadece ellerini değil, her zamanki mimiklerini ve baş hareketlerini de konuşturarak seslendirdi. Kadanslarda şef İbrahim Yazıcı da Onay ve klavyeye dönük, yüzünü şekilden şekile sokarak kendi mim gösterisini yaptı.

Onay yoğun alkış ve şefin elleriyle piyano çalma hareketi yaparak özendirmesiyle bis olarak, hocası Adnan Saygun'dan bir parça seslendirdi. Alkışlar kesilmeyince ikinci bir bis gerçekleştirdi. Önce Liszt zannettim ama sonra Onay'ın ilk gençliğinden beri resitallerinde yer verdiği Schumann'ın ABEG Varyasyonları'ndan biri olacağı ihtimali ağır bastı. Umarım yanılmamışımdır.

Konserin ikinci yarısında CSO Beethoven-250 dizisine, bestecinin en tanınmış eseri Do minör 5. Senfoni'siyle devam etti. Eserin girişinde keman gruplarında yaşanan dağınıklık kısa sürede toparlandı ve CSO kimbilir kaçıncı kez bu güzel senfoniyi, özellikle üflemeli gruplarının temiz tınılı katkılarıyla dinleyiciye sundu.

CSO, 20-21 Şubat'ta Gülsin Onay'ı bu kez sezon programı çerçevesinde Ulvi Cemal Erkin'in piyano konçertosuyla tekrar ağırlayacak.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

6 Şubat 2020, Ankara

Bu yazı 3146 defa okunmuştur .

Son Yazılar