İki ünlü şancı ve genç arpist BSO'da

Bilkent Senfoni Orkestrası 10 Mayıs Cumartesi akşamı, Gustav Mahler’in Yerşüzü Şarkısı ile Reinhold Gliere’nin Arp Konçertosu’nu seslendirecek.


İki ünlü şancı ve genç arpist BSO'da

 

 

 

Bilkent Senfoni Orkestrası 10 Mayıs Cumartesi akşamı, Gustav Mahler’in Yerşüzü Şarkısı ile Reinhold Gliere’nin Arp Konçertosu’nu seslendirecek. Şef Işın Metin yönetimindeki konserde, Mahler'in tüm senfonilerini seslendirmiş dünyadaki nadir orkestralardan Bilkent Senfoni bestecinin “Das Lied von der Erde – Yeryüzü (Toprağın) Şarkısı” başlıklı yapıtında mezzo-soprano Jamie Barton ve tenor Zach Borichevski'ye eşlik edecek.

Gustav Mahler (1860-1911) altı şarkıdan oluşan Yeryüzü Şarkısı’nı Tang hanedanlığı döneminden kalma Çin şiirleri üzerine yazmıştır. Mahler senfonilerinde dünyanın bir modelini ortaya koymak, dinleyiciyi bir ses-mekan olan bu modelin içine sokarak en derin soruları sormak istemiştir. Toprağın Şarkısı ’nda soruların yerini kabullenme alır. 8-10. yüzyıldan gelme bu şiirlerin dünyanın dayanılmaz güzelliği ve bir gün onu bırakıp gidecek olmanın hüznüne adanmışlığı Mahler’in müziğinde kusursuz bir biçimde aktarılmıştır.

Konser arpist Beste Toparlak’ın seslendireceği Gliere’nin “Op.74, Mi bemol majör Arp Konçertosu” ile devam edecek. Reinhold Gliere (1875-1956) yirminci yüzyılın ilk yarısında Rusya’da tanınmış besteci, eğitmen ve şeftir. Çok fazla eser vermemiş olan sanatçı operalar, baleler ve senfoniler üzerinde yoğunlaşmıştır. Yirminci yüzyılda ortaya çıkan tüm gelişmelerden uzak durmuş Borodin ve Glazunov geleneğine sadık kalmıştır. Bu geleneğin temel yaklaşımlarından biri olan Rus halk müzikleri ve Rus kültürünün yakın ilişkide olduğu Orta Asya müzikal geleneklerini Romantik Avrupa müziğiyle buluşturma hedefi Gliere’nin müziğinde de yankı bulmuştur. Klasik konçerto biçimine uygun olarak üç bölümden oluşan Arp Konçertosu, aşırılıklardan uzak yapısı ile arpın huzur ve sakinlikle özdeşleştirilen tınılarını ön plana çıkarmak üzere kurgulanmıştır.

Solist Beste Toparlak, 2013 yılında Hochschule für Musik und Theater-Hamburg’da, Viyana Filarmoni Orkestrası solo arpisti Xavier de Maistre ile yaptığı master eğitimini başarıyla tamamladı. Türkiye ve Avrupa’da solo ve orkestra ile konserlerine devam ediyor. BSO'da da konuk arpist olarak çeşitli konserlerde görev alan Toparlak, Reinhold Gliere’in Arp Konçertosu’nu Ocak 2014’te Işın Metin yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile seslendirmişti.