Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 2018-2019 Sanat Sezonunu 4 Ekim'de daimi Şefi Dağhan Doğu yönetiminde sunacağı zengin bir programla açıyor. Açılış konserinde uluslararası piyanistimiz Devlet sanatçısı Gülsin Onay Solist olarak yeralacak ve Edward Grieg'in tanınmış La minör piyano konçertosunu seslendirecek. Açılışta iki parlak eser, Verdi'den Zafer Marşı ile Çaykovski'den 1812 Uvertürü yer alıyor.Can Atilla'nın Londra'da da seslendirilen 72. Alay senfonisi de Çanakkale Şehitlerini anmak üzere şef Burak Tüzün yönetiminde BBDSO tarafından sunulacak.
Kendi Solist ve Şeflerimizin ağıır bastığı ancak yabancı Şef ve Solistlerin de ihmal edilmediği, hayli dengeli ve özenli bir Program hazırlayan BBDSO, bu sezon kuruluşunun da 20. yılını kutluyor. Anıtsal Piyanist TC Devlet Sanatçısı piyanist İdil Biret, 1 Kasım 2018'de Bursa'da olacak. Programda Atatürk, İnönü, Hikmet Şimşek, Hasan Ferit Alnar'ı anma konserleriyle, ulusal bayramlarımıza özel 23 Nisan, 19 Mayıs ve 29 Ekim özel konserleri yer alıyor. Konserler Atatürk Kültür Merkezi-Merinos'da BBDSO'ya tahsis edilen iyi akustikli salonda saat 20.00'de başlıyor. Sadece korolu olacak 19 Mayıs konserinin yer ve saati henüz belirlenmedi.
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 2018-2019 Sanat Sezonu Programı şöyle:
4 Ekim 2018
SEZON AÇILIŞ KONSERİ
Şef : Dağhan Doğu
Solist : Gülsin Onay (Devlet Sanatçısı)(Piyano)
Program : Gioacchino Rossini "Hırsız Saksağan uvertürü"
Edvard Grieg "Piyano konçertosu La minör op.16"
Giuseppe Verdi "Aida- Zafer Marşı"
P. Ilyiç Çaykovski "1812 uvertürü"
11 Ekim 2018
DEVLET SANATÇISI PROF. HİKMET ŞİMŞEK'İ ANMA KONSERİ
Şef : Cemi'i Can Deliorman
Solist : Fedor Rudin (Keman)
Program : Joseph Haydn "Senfoni no:49"
Ludwig van Beethoven "Senfoni Eroica 2. bölüm"
Ludwig van Beethoven "Keman konçertosu op.61"
18 Ekim 2018
RODRİGO "ARANJUEZ"
Şef : Artun Hoinic
Solist : Murat Usanmaz (Gitar)
Program :Johannes Brahms "Trajik Uvertür"
Joaquin Rodrigo "Aranjuez Gitar Konçertosu"
Johannes Brahms "Senfoni no:1"
25 Ekim 2018 / 26 Ekim 2018
Şef : Dağhan Doğu
Solistler : İbrahim Şahin (Anlatıcı), Hülya Savaş (Anlatıcı), Aydın Sigalı (Anlatıcı). Funda İlhan (Anlatıcı)
Program : 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Özel Programı
Cem İdiz "Töre Bale Süitinden Seçmeler"
1 Kasım 2018
İDİL BİRET KONSERİ
Şef : Ender Sakpınar
Solist : İdil Biret (Devlet Sanatçısı) (Piyano)
Program: Felix Mendelssohn "Senfoni no:3" "İskoç"
Frederic Chopin "Piyano Konçertosu no:2"
8 Kasım 2018 / 9 Kasım 2018
ATATÜRK'Ü ANMA KONSERİ
Şef : Murat Göktaş
Solistler : Tuncay Kayış (Trombon, Vokal), Melodi Eylül Kayış – (Keman ve Vokal)
Alptekin Gültekin (Piyano), Koray Kılıç (Bas Gitar), Zafer Gerdanlı (Bateri),
Emre Yıldırım (Bağlama)
Program : 10 Kasım Atatürk'ü Anma Özel Programı
15 Kasım 2018
PİJAROWSKİ-YOON
Şef : Marek Pijarowski
Solist : Soyoung Yoon (Keman)
Program :Dimitri Şostakoviç "Keman Konçertosu no:1"
Antonin Dvorak "Senfoni no:8"
22 Kasım 2018
HASAN FERİT ALNAR'I ANMA KONSERİ
Şef : Orhun Orhon
Solist : Tahir Aydoğdu (Kanun)
Program : Nejat Başeğmezler "Ankara için üç parça"
Hasan Ferit Alnar "Kanun Konçertosu"
Ulvi Cemal Erkin "Sinfonietta"
Hasan Ferit Alnar "Prelüd ve iki dans"
29 Kasım 2018
Şef : Kıvanç Tepe
Solist : Gülgün Sarısözen (Viyolonsel)
Program :Joseph Haydn "Viyolonsel Konçertosu Do majör"
Wolfgang Amadeus Mozart "Senfoni no:41 Jüpiter"
6 Aralık 2018
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Şef : Antonio Pirolli
Solist :Elvin Hoxha Ganiev (Keman)
Program :Wolfgang Amadeus Mozart "Sihirli Flüt Operası uvertürü"
Wolfgang Amadeus Mozart "Keman Konçertosu no:4"
Wolfgang Amadeus Mozart "Senfoni no:38 Prag"
13 Aralık 2018
DVORAK AKŞAMI
Şef : Adrian Prabava
Solist : Nil Kocamangil (Viyolonsel)
Program Antonin Dvorak "Viyolonsel Konçertosu"
Antonin Dvorak "Senfoni no:7"
20 Aralık 2018
İSMET İNÖNÜ'YÜ ANMA KONSERİ
Şef : Emin Güven Yaşlıçam
Solist : Nicolas Koeckert (Keman)
Program : Eduard Lalo "İspanyol Senfonisi"
Georges Bizet "Carmen Operası Süitlerinden Seçmeler"
27 Aralık 2018 / 28 Aralık 2018
YILBAŞI KONSERİ "Napolitenler-Valsler"
Şef : Bujor Hoinic
Solistler :Nurdan Küçükekmekçi (Soprano), Ayhan Uştuk (Tenor)
Program : Yılbaşı Özel Programı "Napolitenler ve Valsler"
10 Ocak 2019
KONTRAFAGOT GEZİNTİ
Şef : Murat Cem Orhan
Solist :Onur Üzülmez (Kontrafagot)
Program :Mustafa Kemal Saydam "Gezinti"
Ludwig van Beethoven "Senfoni no:7"
17 Ocak 2019
MACAR-FİN MÜZİĞİ
Şef : Theodore Kuchar
Solist : Muhiddin Dürrüoğlu (Piyano)
Program : Franz Liszt- Doppler "Macar Rapsaodisi no:2"
Franz Liszt "Piyano Konçertosu no:1"
Jean Sibelius "Senfoni no:2"
24 Ocak 2019
NEFESLİ ÇALGILAR KONSERİ
Şef : Dağhan Doğu
Program : Richard Strauss "Nefesli Çalgılar için Serenad"
Wolfgang Amadeus Mozart "Gran Partita'dan Bölümler"
Richard Strauss "Nefesli Çalgılar için Senfoni"
31 Ocak 2019
YAYLI ÇALGILAR KONSERİ
Şef : Alessandro Cedrone
Solistler :Gökçe Özler (Keman), Ali Başeğmezler (Viyola)
Program :Kurt Atterberg "Keman-Viyola, Yaylı Çalgılar için Suit no:3"
Haendel- Halvorsen "Pasacaglia"
Leos Janacek "Yaylı Çalgılar için Süit"
7 Şubat 2019
SAKSAFON KONÇERTOSU
Şef : Can Okan
Solist : Fethi Günçer (Saksafon)
Program : Lee Actor "Saksafon Konçertosu"
Sergei Prokofiev "Klasik Senfoni"
14 Şubat 2019
RAHMANİNOV AKŞAMI
Şef : Yalçın Adıgözelov
Solist : Gökhan Aybulus (Piyano)
Program : Sergey Rahmaninov "Piyano Konçertosu no:4"
Sergey Rahmaninov "Senfoni no:2"
21 Şubat 2019
BEETHOVEN "EROİCA"
Şef : Dağhan Doğu
Solistler :Aslıhan Kupşi (Viyola), Şirin Hasanova (Viyola)
Program : Johann Sebastian Bach "İki Viyola için Branderburg Konçerto no:6"
Ludwig van Beethoven "Senfoni no:3 Eroica"
28 Şubat 2019
TÜRK-YUNAN DOSTLUK KONSERİ
Şef : Nicos Haliassas
Solistler :Olgu Kızılay (Keman), Tevfik Rodos (Bas-Bariton)
Program :Christos Papageorgiou "Keman Konçertosu"
Nicos Skalkottas "Yunan Dansları"
Selman Ada "Ali Baba ve 40 Haramiler operasından arya"
S. Kugiumcis "Mi mou thimonis matia mou"
M. Hatzikadis "Aspro Peristeri"
Adnan Saygun "Köroğlu"
7 Mart 2019/ 8 Mart 2019
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KONSERİ
Şef : Cemi'i Can Deliorman
Solistler : "Nemeth Quartet"
Gülen Ege Serter (Keman), Şeniz Aybulus (Keman),
Elena Ünaldı (Viyola), Mutlu Varlık Kocaili (Viyolonsel)
Program :Utar Artun "Yaylı Kuartet ve Orkestra için Konçerto"
Franz Schubert "Senfoni no:4"
14 Mart 2019
"14 MART TIP BAYRAMI" KONSERİ
Şef : Murat Göktaş
Solistler : İlhan Şeşen (Vokal-Gitar)
Kürşad Başar (Saksafon)
Zafer Çebi (Piyano)
Uğur Yalçın (Kontrabas)
Batuhan Büyükdoğan (Bateri)
Program : "Sevilen Şarkılar"
21 Mart 2019
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİ ANMA KONSERİ
Şef : Burak Tüzün
SolistLER : Angela Ahıskal (Soprano)
Serdar Rasul (Viyolonsel)
Program :Can Atilla "Senfoni no:2 Gelibolu-57. Alay"
28 Mart 2019
BEETHOVEN 9. SENFONİ "Neşeye Övgü"
Şef : Antonio Pirolli
Solistler:Feryal Türkoğlu (Soprano)
Ferda Yetişer (Mezzo Soprano)
Arda Doğan (Tenor)
Tuncay Kurtoğlu (Bas)
Koro Şefi :Burak Onur Erdem
Koro :Devlet Çoksesli Korosu
Program :Ludwig van Beethoven "Senfoni no:9"
4 Nisan 2019
BACH'TAN HAYDN'A “HÜRREM”
Şef : Dağhan Doğu
Solist :Ulaş Yurtoğlu (Obua d'Amore)
Program :J.Sebastian Bach "Air"
J.Sebastian Bach "Obua d'Amore Konçertosu"
Joseph Haydn "Senfoni no:63 Hürrem (La Roxelane)"
11 Nisan 2019
GRİFFİTHS-HALLYNCK
Şef : Howard Griffiths
Solist :Marie Hallynck (Viyolonsel)
Program :Maurice Ravel "Pavane"
Camille Saint-Saens "Viyolonsel Konçertosu no:1"
Dimitri Şostakoviç "Senfoni no:1"
18 Nisan 2019
OPERA GALA KONSERİ
Şef : Alessandro Cedrone
Solist :Samir Ceferov (Tenor)
Program :"Sevilen tenor aryalar"
25 Nisan 2019
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KONSERİ
Şef : Dağhan Doğu
Solist : İdil Bursa (viyolonsel)
Program :"Disney Müzikalleri"
Max Bruch "Kol Nidrai"
2 Mayıs 2019
Şef : Yalçın Adıgözelov
Solist :Emre Elivar (Piyano)
Program :Edward Grieg "Holberg Süit" op.40
Georgy Vasileviç Sviridov "Oda Orkestrası için müzik"
Bohuslav Martinu "İkili Konçerto"
Bela Bartok "Rumen Dansları"
Jean Sibelius "Vals Triste”
9 Mayıs 2019
GENÇ KUŞAK Solistler
Şef : Can Okan
Solist :Ecem Alnıaçık (Piyano)
Emre Engin (Keman)
Program :Nikolay Metner "Piyano Konçertosu no:1"
Johannes Brahms "Keman Konçertosu"
16 Mayıs 2019
MEKSİKA MÜZİĞİ KONSERİ
Şef : Stefano Mazzoleni
Solist :Marta Olvera (Keman)
Program :Manuel Ponce "Keman Konçertosu"
Silvestre Revueltas "Senseyama"
Arturo Moncayo "Huapango"
Arturo Marquez "La Conga del Fuego"
Arturo Marquez "Danzon no:2"
19 Mayıs 2019
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KONSERİ
Yer-Saat :Daha sonra belirtilecektir.
Şef : Dağhan Doğu
KORO : Devlet Çoksesli Korosu
Program :19 Mayıs özel Programı