‘İş Sanat’ın Parlayan Yıldızları’
Reklam
  • Reklam

‘İş Sanat’ın Parlayan Yıldızları’

‘Türkiye’nin Klasik Müzik Dergisi’ Andante’nin Mayıs 2014 tarihli 91. sayısı D§R mağazaları ve büyük kitapçı raflarında yerini aldı.

‘İş Sanat’ın Parlayan Yıldızları’
07 Mayıs 2014 - 22:27
Reklam

Türkiye’nin Klasik Müzik Dergisi’ Andante’nin Mayıs 2014 tarihli 91. sayısı D§R mağazaları ve büyük kitapçı raflarında yerini aldı. Andante'nin Mayıs sayısının kapağında ‘İş Sanat’ın Parlayan Yıldızları’ yer alıyor. Ödüller kazanan birbirinden yetenekli dört genç müzisyenimiz, yaşam öykülerini, kaydettikleri başarıları ve ideallerini Andante’ye anlattılar.

Mizah yazılarıyla dergiye farklı renk ve soluk getiren başarılı viyola sanatçısı Efdal Altun köşesinde çalgısını ve meslektaşlarını “ti”ye almayı sürdürüyor. Bir başka renkli konuk ise, Antalya’nın Bayralar köyünden Münevver Ercan. Köyüne gelen orkestrayı elinde bagetle yönetmesiyle dikkatleri üzerine çeken Münevver Hanım yaşadığı deneyimi ve bundan sonraki planlarını yaşadığı köyde müzik öğretmenliği yapan Emre Dayıoğlu’na anlattı. Andante’nin müzikbilimci yazarları Onur Türkmen ve Emre Aracı, uzmanı oldukları alanlarda yine ilgi çekici makaleler kaleme aldılar. Türkmen, Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 10 Mayıs Cumartesi akşamı Ankara’da seslendireceği Mahler’in ‘Yeryüzü Şarkısı’ adlı eserinden hareketle dâhi Bohemyalı besteci üzerine kapsamlı bir tanıtım yazısı hazırladı. Aracı ise Londra’nın sanat mabetlerinden Leighton House’da yeni izlediği Cihat Aşkın resitalinden yola çıkıp bu tarihi evi ve konserin banisi olan Canan Maxton’u okurlarına tanıttı.

Antalya Operası tarafından bu ay Türkiye prömiyeri yapılan Haendel’in Herkül adı sahne eserini Ayşe Öktem ayrıntılı biçimde okurlarına tanıttı. Besteci Mesruh Savaş, Rus besteci Şostakoviç’in J.S.Bach ile müzikal benzerlik temelindeki ilişkisini masaya yatırdı. Yalçın Akyıldız dünyanın önemli konser salonlarını tanıttığı yazı dizisinin bu ayki durağında İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Stadtcasino Basel adlı ünlü salondan izlenimlerini aktardı. Yakup Kıvrak bir süredir ara verdiği köşesinde Türkiye Polifonik Korolar Derneği’nin bu ay 19’uncu kez düzenleyeceği Türkiye Korolar Şenliği üzerine yazdı ve derneği tanıttı.

Bir önceki ayın konserleri, opera temsilleri ve festivalleri üzerine izlenimlerini kaleme alan kıdemli yazarlarımız Şefik Kahramankaptan, Ayşe Öktem, Egemen Berköz ve Tufan Türenç, Ankara ve İstanbul’da düzenlenen etkinliklerden derledikleri zengin gözlemleriyle okurlarının karşısına çıktılar. Piyano Kliniği köşesinde her ay okurlarına piyano dünyası hakkında zengin bilgiler sunan Buğra Gültek’e bu sayıdan itibaren komşu geldi. Müzisyen hastalıkları alanında uzman hekim Erinç K. Sabuncu bu sayıdan itibaren köşesinde müzisyenlerin yaşadıkları fiziksel rahatsızlıklar üzerine okurlarını bilgilendiriyor.

Bu haber 4711 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müziğin Kanatlarında Bir Yaşam
Müziğin Kanatlarında Bir Yaşam
Nöroestetiğe ve Nörosanata Giriş
Nöroestetiğe ve Nörosanata Giriş