Kadir Ablak Sergisi...


Arda Sanat Galerisinde Kadir Ablak resim sergisi (23 mayıs-7 haziran 2014) açıldı. Sanatçı 1974 Erzurum doğumlu. Geçen yıl da Arda'da açmıştı; ben gidememiştim. Sergi'nin adı 'bir metropolün anatomisi' 2014.

Tablolarda bir iki istisna dışında insan figürsüz kent 'hali' ni görüyoruz. Resimler daha uzaktan bakarken insanı çarpıyor. Bu etkinin kaynağında ışık vs. kullanımının büyük rolü yavaştan anlıyoruz. Bazı binalara, damlara vs. verilen sürpriz aydınlıkların tablodan çıkıp üzerimize doğru yol aldığını hissediyoruz.

Burada kendime 'dur' diyorum; 'içkinden bir yudum al'. Bir tablonun önünde sevdiğim Rus ekollerinden bir sos alıp meze yapıyorum. Evet kentlerimizin hali, iç acısı.

Birbiri üzerine yığılan binalar, mimarlık bütünlüğünden, bir anlamda şehir olma niteliğinden dörtnala kalkarak uzaklaşıyor ve her kafadan çıkan kakafonik lezzetsizliklerle ağzımızın tadını bozuyor. Yer yer ortaya çıkan ışıklı duvarlar, damlar vs ruhlarımızda uyanan sıkıntıyı sanki dengeliyor ve sanki bu bozguncu iblisi affediyoruz.

Bırak yahu Ablak, iyice suratımıza tokat gibi vur da dibe vuralım; belki oradan bu gidişebir dur der, bir çare buluruz. Ne bileyim...

Hava zaten kurşun gibi ağır. Her şey zaten ruhumuza batıyor. Bahar geçti geçecek; bakalım yaz n'olacak?

Dışarısı gene yağmurlu; olsun, Galeri önünde sigaraya çıkanların arasına karışıyorum. Sohbet iyi şey be!

Kadir Ablak'ı yürekten kutluyoruz.

monad balkan 24 mayıs 2014 ankara