13. Boston Türk Film ve Müzik Festivali tamamlandı
Reklam
  • Reklam

13. Boston Türk Film ve Müzik Festivali tamamlandı

Klasik gitar virtüozu Cem Duruöz’ün “Anadolu’dan Dünya’ya” başlıklı konseri Amerikalı dinleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Reklam
02 Mayıs 2014 - 19:35
Reklam

Klasik gitar virtüozu Cem Duruöz’ün “Anadolu’dan Dünya’ya” başlıklı konseri Amerikalı dinleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Duruöz, 13. Boston Türk Film ve Müzik Festivali'nin kapanışında düzenlenen konserin programında Arjantinli, İspanyol ve Venezuelalı bestecilerin yanısıra Türkiye’den Bekir Küçükay, Koray Sazlı, Şerif Muhiddin Targan gibi Türk müziğinin ritmik ve makamsal zenginliğini çağdaş ya da geleneksel biçimde yansıtan bestecilerin eserlerini seslendirdi. Cem Duruöz ayrıca düzenlenmelerini kendisinin yaptığı sirto ve türküleri de çaldı ve yoğun alkış üzerine iki kez “bis” parçası çaldı.

Dünyanın önemli müzik okullarından olan Juilliard’da Sharon Isbin ile çalışan, master derecesini San Fransisko Konservatuvarı’ndan alan Cem Duruöz, müzik kariyerine Türkiye’de Ulusal Gitar Yarışması’nda birincilik kazanarak başlamıştı. Kariyerine Amerika merkezli uluslararası sanatçı olarak devam eden Cem Duruöz’un konser verdiği ülkeler arasında Arjantin, Brezilya, Bolivya, Peru, Japonya, Fransa, Yunanistan, İspanya, İngiltere, Polonya, ve Meksika bulunuyor. ABD’nin Carnegie Hall gibi önemli konser salonlarında da başarılı konserler veren Cem Duruöz, halen Wesleyan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak ders de veriyor.

Boston Türk Film ve Müzik Festivali’nin kurucu yönetmeni Erkut Gömülü, Cem Duruöz, Ayşegül Durakoğlu, Tahir Aydoğdu, Bilgin Canaz, Hakan Toker gibi müzisyenler aracılığıyla  Türk bestecilerini ve Türk  müziğinin seçkin örneklerini Amerikalı dinleyicilerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.


 

Reklam
Bu haber 3874 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Savaşçı ve Ozan; José Martí
Savaşçı ve Ozan; José Martí
Ava Giden Erkekler Avlanır
Ava Giden Erkekler Avlanır