Bulgaristan’da Erkin ve Tura seslendirildi:
Reklam

Bulgaristan'da Erkin ve Tura seslendirildi:

Sapaev Quartet, Polonya'nın Sofya Büyükelçiliğinde Türk-Leh ilişkilerinin 600. yılı çerçevesinde aldıkları davet üzerine Polonyalı ve Türk bestecilerin eserlerini seslendirdi

23 Temmuz 2014 - 16:22

Değerli bestecilerimiz Ulvi Cemal Erkin ( 1906-1972) ile Yalçın Tura'nın (d.1934) eserleri Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Polonya Büyükelçiliği'nde Sapaev Quartet tarafından seslendirildi.

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarını bitirdikten sonra yüksek lisans için Bulgaristan'a giderek Sofya Müzik Akademisi'nde Prof. Angel Stankov'la çalışan, aynı zamanda oda müziği etkinliklerinde yer alan Sancar Sapaev'in(22) kurduğu Sapaev Quartet'in diğer üç üyesi Bulgar sanatçılar. Dörtlü şu isimlerden oluşuyor: Sancar Sapaev, Ivan Staykov (kemanlar), Kristiyan Sugarev (viyola) ve Kristin Pışeva (çello)

Sapaev Quartet, Polonya'nın Sofya Büyükelçiliğinde Türk-Leh ilişkilerinin 600. yılı çerçevesinde aldıkları davet üzerine Polonyalı ve Türk bestecilerin eserlerini seslendirdi. Henryk Wieniawski ve Frederik Chopin'den iki eserin yer aldığı programda Ulvi Cemal Erkin'in Keman-Piyano İçin Doğaçlama ve Yaylı Dörtülüsü bulunuyordu. Sapaev Quartet, bu dinletisinde son olarak Yalçın Tura'nın Yaylı Dörtlüsü'nü seslendirdi. Eserlerin diplomatik misyon mensupları ve Bulgar konuklarca beğenildiği ve büyük alkış aldığı belirtildi.

 

 

 

Bu haber 4930 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Say Neden Yoğun Bakımda?
Ahmet Say Neden Yoğun Bakımda?
500 Yıl Sonra Bile “En Popüler”
500 Yıl Sonra Bile “En Popüler”