Ömer Asım Aksoy Ödülü, “çeviri” dalında...
Reklam
  • Reklam

Ömer Asım Aksoy Ödülü, “çeviri” dalında...

Ödül töreni 26 Eylül'deki Dil Bayramı'nda yapılacak.

29 Haziran 2014 - 14:19 - Güncelleme: 29 Haziran 2014 - 14:26
Reklam

30 Ekim 1993’te yitirdiğimiz Yaşamı boyunca Dil Devriminin ödünsüz savunucusu olan, Ömer Asım Aksoy’u dilci ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Aksoy Ailesiyle Dil Derneği’nin düzenlediği “Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü”, 2014’te yazınsal ya da bilimsel bir "çeviri" yapıta verilecek. Son başvuru 5 Temmuz...

Aksoy Ailesinin parasal katkısıyla düzenlenmekte olan ödül, 3.000 TL  olarak belirlendi. Seçici kurul, Prof. Dr. Necdet Adabağ, Prof. Dr. Rahmi Er, Prof. Dr. Nedim Kula, Prof. Dr. Nevin Özkan ve aile adına Sevgi Özel’den oluşuyor. Ödül töreni, 26 Eylül 2014’teki 82. Dil Bayramında yapılacak. Dil derneği yönetim kurulu üyelerinin aday olamadıkları Ödül bölüştürülmeyecek, tek bir yapıta verilecek.

Ödüle Katılımla ilgili teknik koşullar şöyle:

Her çevirmen, ödüle tek bir yapıtla başvurabilir.

Ödüle aday yapıtın, 1 Ocak 2013 - 30 Haziran 2014 arasında yayımlanmış olması gerekiyor.

Ödüle aday yapıtlarda Dil Derneği'nin amacına uygunluk, Türkçenin yaratıcı olanaklarını kullanmadaki başarı, yazınsal-bilimsel duyarlık ve değer aranacak.

Ödüle aday gösterilecek yapıtlardan altı kopyanın , başvuru dilekçesi ve kısa yaşamöyküsüyle birlikte yazarın kendisince ya da izin belgesiyle birlikte yayınevince Dil Derneği'ne 5 Temmuz'a kadar ulaştırılması gerekiyor.

 

 

Bu haber 3507 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eğlenceli bir Çocuk Müzikali: Çocuk Heykel
Eğlenceli bir Çocuk Müzikali: Çocuk Heykel
Plak gibi bir Şostakoviç icrası
Plak gibi bir Şostakoviç icrası