Ankara Cebeci’de toprağa verilecek
Reklam

Ankara Cebeci'de toprağa verilecek

85 yaşında yitirdiğimiz uluslararası opera sanatçısı bas Ayhan Baran 25 Temmuz'da Ankara Ceseci'de toprağa veriliyor.

Reklam
24 Temmuz 2014 - 17:32
Reklam

Ankara'da bugün yaşamını yitiren uluslararası opera sanatçımız bas Ayhan Baran 25 Temmuz Cuma günü Kocatepe Camii'nde öğle namazını takiben kılınacak cenaze namazından sonra Cebeci Asrî Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Ayhan Baran, babası Eyüp Sabri Tuncer Beyin mezarına defnedilecek.

Ayhan Baran 3 Nisan 1929'da Ankara'da doğmuş, annesi ve ablasının muhalefetine karşın Ankara Devlet Konservatuvarı'na girmiş, daha öğrencilik yıllarında Ankara Devlet Operası'nda sahneye çıkmaya başlamıştı.

Avrupa’daki etkinliklerine ise 1959'da Münih’te Bavyera Radyo Senfoni ve Hannover’de Niederrsachsen Senfoni Orkestraları eşliğinde verdiği konserlerle başlamıştı. 1961'de “Enescu”, 1963'de “Verviers” şan yarışmalarında ödül kazanoı. 963'de “Harriette Cohen” altın madalyasına layık görüldü.Avrupa'da çok sayıda operada bas rollerinde sahneye çıktı, Moskova'da Bolşoy Operası'nda unutulmaz izler bıraktı.

1968'de Londra’da Maria Rossi yönetimindeki orkestra eşliğinde seslendirdiği Verdi’nin “I Vespri Siciliani” operası, İsviçre’de Sonic firması tarafından plak yapıldı, daha sonra bu unutulmaz kayıt CD olarak yeniden piyasaya verildi.

Budapeşte Filarmoni Orkestrası eşliğinde Adnan Saygun’un halk şarkılarını içeren dört plak 1985'de Fransız Plak Akademisi Ödülünü kazandı.

Devlet Sanatçısı” ünvanı ve SCAMV Onur Ödülü Altın Madalyası ile onurlandırılan Ayhan Baran, İstanbul Devlet Operası’ndan emekliye ayrıldıktan sonra da 55. ve 60. yıl konserleriyle halkın karşısına çıkmış, son yıllarda ise rahatsızlığı sebebiyle bakımı Ankara'da sürdürülmüştü. Geçirdiği beyin kanaması sonrası felç gelen Baran, 24 Temmuz Perşembe sabahı yaşama veda etti.

Ayhan Baran, besteci ve kompozisyon öğretmeni Prof. İlhan Baran'ın ağabeyiydi.

 

 

Bu haber 8333 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bu Bilet Fiyatıyla O Salonlar Dolmaz!
Bu Bilet Fiyatıyla O Salonlar Dolmaz!
Karsu 4. Akra Antalya Caz Festivali'ni Nasıl Açtı?
Karsu 4. Akra Antalya Caz Festivali'ni Nasıl Açtı?