Caz flütün uzun yol şöförü!
Reklam
  • Reklam

Caz flütün uzun yol şöförü!

Eren Coşkuner'in solo flütte elde ettiği parlak ama yumuşak tınının sırrı, iyi eğitiminde olsa gerek. Albümün başarısında topluluğun ve kayıtın kalitesini de gözden ırak tutmamak gerek...

Reklam
12 Eylül 2014 - 20:07
Reklam

Aşık Veysel'in “Uzun ince bir yoldayım” türküsü ölüme kadarki yaşam dilimini kasteder. Flüt solisti Eren Coşkuner de, çoğunluğunu kendi bestelerinin oluşturduğu ilk caz albümüne “The Long Way- Uzun Yol” adını vermiş. Tıpkı kamyon şöförlerinin “ömür biter, yol bitmez” sloganında kastettikleri gibi, müzik yaşamının aslında uzun bir serüven olduğunu ifade etmek istemiş olsa gerek...

Dokuz parçadan oluşan albümdeki bestelerden biri Ercüment Orkut'a ait, biri Eren Coşkuner-Ercüment Orkut ortak bestesi, diğer yedi parça ise Coşkuner'in... Toplulukta Ercüment Orkut bilumum klavyeleri çalıyor. Eylem Pelit bas, Ediz Hafızoğlu ise vurmalılarla bu kayıt çalışmasında yer almış.İkinci parçada Şenova Ülker, bakır üflemeliler ailesinden trompote benzer “flugelhorn”da destek veriyor. Coşkuner flüt ve alto flütte ne denli başarılı bir solocu olduğunu kanıtlıyor. Müziğin adeta bir “big band” tarafından seslendirilmiş gibi renklenmesinde , albümün müzik yönetmenliğini de yapan Ercüment Orkut'un “syntheiser”le canlandırdığı değişik çalgıların payı büyük.

Eren Coşkuner'in solo flütte elde ettiği parlak ama yumuşak tınının sırrı, iyi eğitiminde olsa gerek. Halit Turgay'ın öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nı bitirdikten sonra Köln Müzik Akademisi'nde Prof. Robert Winn'le çalışarak solistlik diplomasını almış. Master derecesini de İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde "Flütün Entonasyon Problemine Yönelik Teknik Çalışmalar" başlıklı tez konusu ile tamamlamış. Almanya ve Türkiye'de pekçok orkestrayla çalmış, ama küçüklüğünden beri sevdiği caz müziğini de ihmal etmemiş. İyi ki de ihmal etmemiş, çünkü hem besteleri, hem solo icrası güzel. Albümün başarısında topluluğun ve kayıtın kalitesini de gözden ırak tutmamak gerek. İstanbul'da Babajim stüdyosunda canlı olarak kaydedildiği belirtilen albüm Gri Plak tarafından yayımlanmış.

Gelelim eksiklere. Albümün yapımcısı olarak besteci, solist Eren Coşkuner gözüküyor. Eğer “Dinle ve at kenara” türünden bir “müzik tüketicisi” iseniz mesele yok. Ama diyelim ki albümü alıp dinlediniz ve merak ettiniz, kimdir bu flütçü... Kitapçıkta yok! İnternete başvuracaksınız. Aynı şekilde toplulukta çalanların da birer tam sayfa fotoğrafı var, onları da merak ediyorsanız Hz. Google'dan arayacaksınız. Genç solist bu albümü belli ki tanıtım amaçlı ve yurtiçine dönük olarak yapmış. Kendisi albümünü, “ Türk Caz tarihinde kendi bestelerinden oluşan ilk caz flüt albümü” olarak nitelendiriyor.

Eren Coşkuner'in “uzun yol”u açık olsun...

Şefik Kahramankaptan

Rafta 14.90, İnternette 11.99 TL

Bu haber 5465 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hünerli Bir Virtüozun Gösterisi
Hünerli Bir Virtüozun Gösterisi
Marmaris'te Cumhuriyet Konseri
Marmaris'te Cumhuriyet Konseri