Desidero Kardeşler’den sekiz mevsim...


Dünyanın sayılı gitaristlerinden biri olan Anielo Desidero’yu kendi klasik kariyerinde mi, yoksa Quartetto Furioso adlı topluluğuyla mı dinlemek istersin? diye sorarlarsa tercihim kesinlikle klasik kariyeri olur. Onu son kez BSO eşliğinde Rodrigo’nun Aranjuez konçerto seslendirirken dinlemiş ve bir kez daha hayran olmuştum.

7 Nisan gecesi ise Desidero’yu 33. Uluslararası Ankara Müzik Festivali sahnesinde,kardeşleri Gennaro’nun keman, Gaetano’nun piyanoda yer aldığı, Salvatore Minale’nin ise bateri ve vurmalılarla katıldığı Quartetto Furioso’yla dinledik.

Astor Piazzola'nın 4 Mevsim Buenos Aires başlıklı eseriyle, Antonio Vivaldi'nin Mevsimler konçertosuna topluluk için bir düzenleme yapmışlardı. Sunum “Bir Vivaldi, bir Piazzola” biçimindeydi ama finali Vivaldi ile yaptılar. Yâni her mevsime, iki farklı dönem ve tarz bestecisinin getirdiği yorumu peşpeşe dinledik. Bir barok, bir tango...

 

Bu programda başrolde, Anielo değil, küçük kardeşi kemancı Gennaro vardı. Teknik ve müzikalitesini sergiledi. Eğer, ses yükseltici biraz daha kısık olsaydı, bu özelliklerini çok daha iyi algılayabilecektik. Gitar, gürlük açısından yetersiz bir enstrüman olduğu için, genellikle bu çalgıya özel yapılmış ses yükselticileri kullanılır. Bu konserde ise tüm enstrümanlar için ses yükseltilmişti ve eserlerin forte bölümlerinde tüm sesler birbirine karışarak kulağımıza ulaştı ne yazık ki...

Aniello Desidero 45 yaşında, 18 uluslararası yarışmada birincilik kazanmış bir büyük klasik gitar ustası. Uluslararası alanda düzenlenen çeşitli gitar festivallerinin aranan isimlerinden birisi.. Genç gitaristlerin birlikte çalışabilmek için can attığı, düzenlediği ustalık sınıflarında kontenjanların hemen doluverdiği bir öğretici aynı zamanda. Bu konserde onun yer yer soloları oldu tabii, gene o akarsuyun ilerleyişi gibi rahat tekniğini gözlemledik.

Topluluğun bateristi Salvatore Minale’nin de müthiş bir vurmalı çalgıcı olduğunu söylemeliyim. Tüm eseri notadan izleyerek, giriş ve bitirişlerde uyum içinde etkili bir çalış sergiledi, solosu da mükemmeldi.

İhmal edilmeyecek küçük bir not: Bilkent’in hemen hemen tüm gitar öğrencileri bu konserdeydi.