C. R. Rey ve Y. Tura’nın besteleri beğeni kazandı
Reklam
  • Reklam

C. R. Rey ve Y. Tura'nın besteleri beğeni kazandı

Kemancı, besteci ve şef Hasan N. Tura Orta Saksonya Orkestrası'nı programlı sezon konserinde yönetti ve solo keman çaldı.

13 Temmuz 2014 - 18:49 - Güncelleme: 13 Temmuz 2014 - 18:59

Almanya'daki 84 Devlet Opera, Bale Orkestrası'ndan biri olan, genel müzik direktörlüğünü Raoul Grüneis'ın yaptığ Orta Saksonya Orkestrası'nı, 10-11 Temmuz tarihlerinde Freiberg ve Döbeln kentlerinde verdiği, sezonun 8. Senfonik konserlerinde kemancı, besteci ve şef Hasan Niyazi Tura yönetti. Freiberg'deki konser iyi bir akustiğe sahip Nikolai Kilisesi'nde yapıldı.

Programda Tura'nın ilk seslendirilişini 2013'te yaptığı, Cemal Reşid Rey'in 1928 yılında çeşitli halk türküleri üzerine bestelediği "Güneşli Manzaralar (Paysages de Soleil)" ve bu yıl 80. yaşını kutlayan, babası Yalçın Tura'nın geleneksel müziğimizdeki "incesaz" ile barok müziğin "concerto grosso" biçimlerini sentezlediği, Solo Keman ve 10 yaylı saz için "Oyun Havaları" yer alıyordu. Tura yönetimindeki Orta Saksonya Orkestrası' ayrıca, Çaykovski'nin op. 48 Do majör Yaylı Sazlar Serenadı'nı da seslendirdi. Tura, babasının "Oyun Havaları" başlıklı eserinde solo kemanı da kendisi çaldı.

Tura, yurda dönüşünde Sanattan Yansımalar'ın kısa bir değerlendirme yapması isteği üzerine, “Çok güzel geçti iki konser de. Özellikle Rey ve Yalçın Tura'nın eserlerinin Alman izleyicilerin büyük beğenisini kazandığını görmek ve kendilerinden dinlemek beni çok mutlu etti. Karınca kararınca yararlı işler yapmaya çalışıyorum, devamı gelir umarım” dedi.

Orta Saksonya Orkestrası ( Mittelsächsischen Theaters in Freiberg und Döbeln) geçtiğimiz sezon Nisan ayında Tura'nın Klarinet Konçertosu'nu Ecesu Sertesen'in solistliğinde ve R. Grüneis'ın şefliğinde yorumlamıştı. Böylelikle Orkestranın, opera bale temsillerindeki çalışmalarının yanısıra düzenlediği yıllık 8 senfonik konser içinde 3 Türk eseri Alman dinleyicisiyle buluşmuş oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 4931 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAFDAĞININ ARDINDAN BİR BEY OĞLU /26
KAFDAĞININ ARDINDAN BİR BEY OĞLU /26
M. ÇOBANOĞLU'NUN AŞIK OLMA SÜRECİNDE GÖRÜLEN  ŞAMANİZM İZLERİ
M. ÇOBANOĞLU'NUN AŞIK OLMA SÜRECİNDE GÖRÜLEN ŞAMANİZM...