Yücel Erten DT’de oyun sahneye koymayacak
Reklam
  • Reklam

Yücel Erten DT'de oyun sahneye koymayacak

Yener:Unutmayın ki tiyatro aşkı ve ahlâkı, bizim varlık nedenimizdir. Ve biz elden çıkarmadıkça, onu bizlerden kimse alamaz!…”

Reklam
23 Ekim 2014 - 14:48
Reklam

Eski Devlet Tiyatroları genel müdürlerinden, tanınmış rejisör Yücel Erten, Nejat Birecik'in DT Genel Müdürlüğü'ne vekaleten atanmasına tepki olarak, bu dönemde DT'de oyun sahnelemeyeceğini açıkladı.

Erten, esas olanın toplumsal ve sanatsal sorumluluk olduğunu, bu bağlamda kendi koltuğunun da “portatif” olduğunu vurgulayarak, çeşitli dönemlerde “kurumumdur, ocağımdır, yurdumdur, sanatımdır, mesleğimdir, katkımı esirgeyemem” diye düşündüğünü belirterek “Ama gün artık o gün değil” dedi.

Erten, açıklamasında daha sonra şunları söyledi:

Gecikmeden Devlet Tiyatrolarının çeşitli makamlarında ve bölgelerinde oyun sahnelemem için arayan, istekte bulunan sanatçı dostlarıma buradan teşekkür edeyim. Beni bağışlasınlar…

GEREKÇE: Kamuoyunda tiyatrocu olarak meçhul, iktidar yandaşlığı ile oldukça meşhur ve sanat kurumlarımızı yoketme projesi TÜSAK’ın tetikçisi olduğunu saklamayacak kadar da zihnen mefluç birisi olduğu anlaşılıyor.

Eh, hayatımın büyük bir bölümünü adadığım o kurum üzerindeki aymazlık artık bu raddeye vardığına göre, ben de kendimce gereğini düşündüm. Bir kere daha “Hele bir dur bakalım, icraatını görelim, önyargılı olmayalım” demeyeceğim.

KARAR:

1. Çevirdiğim oyunlar üzerinde gardiyanlık yapma hakkım olmadığını bilirim. Böyle bir davranış, yazarlarına karşı hukukî ve ahlakî dayanaktan yoksun kalır. Ancak yazmış olduğum oyunlarla, uyarlamalarımın bu dönemde Devlet Tiyatrolarında oynanmasına izin vermeyeceğim.

2. Şu dönemde Devlet Tiyatrolarında oyun sahnelemeyeceğim.

Bu tarihsel kesitte, üstüme düşen görevin bu olduğunu düşünüyorum. Duyurmuş olayım ki, belki başkalarının da uykusu kaçar…

SONSÖZ:

Unutmayın ki tiyatro aşkı ve ahlâkı, bizim varlık nedenimizdir. Ve biz elden çıkarmadıkça, onu bizlerden kimse alamaz!…”

 

 

Bu haber 8220 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadıköy Sineması Cromas Korosu ile coştu..
Kadıköy Sineması Cromas Korosu ile coştu..
100. Yıl, 70. Yıl, Cumhuriyet ve İdil Biret...
100. Yıl, 70. Yıl, Cumhuriyet ve İdil Biret...