• Reklam
PINAR AYDIN O'DWYER

PINAR AYDIN O'DWYER

Sahne Gözlemleri

Hakkında

Prof. Dr. PINAR AYDIN O’DWYER, PhD, FRCS(Glasg)

1957’de Ankara`da doğan Prof. Aydın O’Dwyer, 1980’de Tıp doktoru, 1984’de Göz Hastalıkları Uzmanı, 1991’de Göz Nörolojisi Bilim Doktoru (PhD), 1996’da Göz Hastalıkları Profesörü olmuştur. 1993-2002 yılları arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalını kurmuş ve başkanı olarak çalışmıştır. International Council of Ophthalmology önceki Mütevelli Heyet üyesi; Academia Ophthalmologica LVI Koltuk numaralı üyesi, Glasgow Royal College of Surgeons üyesidir. Alanında sayısız uluslararası ve ulusal bilimsel çalışması, bilimsel ve halk için yazılmış kitapları bulunmaktadır. Halen serbest olarak mesleğini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Pınar Aydın O’Dwyer, İzmir Devlet Opera ve Balesi kurucu müdürü, opera rejisörü ve opera sanatçısı babası Necdet Aydın ve orkestra piyanisti annesi Bilge Aydın ile küçük yaştan itibaren opera ve bale provalarında ve temsil kulislerinde büyümüştür. Aydın O’Dwyer amatör olarak bale, flüt ve viyolonsel eğitimi almıştır. Bale sevgisi ve ilgisi nedeniyle Bale Kitabı adlı kitabı (Bale Kitabı, Pınar Aydın O’Dwyer, Bahri Gürcan, Akılçelen Kitaplar, Ankara, 2012) ve operaya olan sevgisi ve ilgisi nedeniyle de Opera Kitabı adlı kitabı yazmıştır (Opera Kitabı, Pınar Aydın O’Dwyer, Akılçelen Kitaplar, Ankara, 2015).

Psikeart, Psikesinema, sanattanyansimalar.com gibi sanat dergileri ve günlük gazetelere opera ve bale üzerine yazılar yazan Prof. Dr. Pınar Aydın O’Dwyer’a göre opera yaşamdaki her duygu ve olayın sahne üzerinde sanat süzgecinden geçen, insan ruhunu derinden etkileyebilen tüm sanatların bileşimi olan sanattır.

 

Son Yazılar