Neden “Sanattan Yansımalar”?
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Neden “Sanattan Yansımalar”?

28 Nisan 2014 - 14:33 - Güncelleme: 28 Nisan 2014 - 14:52

Teknoloji çağındayız. Özellikle gençler, haber alma, kültür edinme gereksinimlerini daha çok internet üzerinden karşılıyorlar. Kağıda basılı, klasik yöntemlerle dağıtılan gazete ve dergilerin maliyetleri giderek artıyor, nüfus dikkate alındığında göreceli olarak satışları artmıyor. Bu medyanın gerçek anlamda “sanat”a verdiği değer ve yer, meşrebine göre sınırlı.

Ülkemizde Cumhuriyet döneminde yetişmiş, düzeyli sanatlarla uğraşan, hak ettikleri ilgiyi yaygın basından göremeyen, haberleri yaşadıkları kentin sayfa veya yerel medyalarına hapsedilen, İstanbul ve dışındaki kentlerde oturup çalışan pek çok değerli insanımız var. Ne demişti Voltaire? “Tüm sanatlar kardeştir, hepsi de birbirinin ışığı altında ilerler”...

Ressamlarımız, yontucularımız, bestecilerimiz, çalgıcılarımız, opera şarkıcılarımız, rejisörlerimiz, sanat eğitmenlerimiz, sahne tasarımcılarımız, fotoğrafçılarımız ve benzeri dallarda ter dökenler...

Ayrıca yurtdışında başarılı olmuş, kariyer sürdüren ama Türkiye'de bilinmeyen, tanınmayan, bulundukları ülkelerdeki saygınlığı kendi ülkesinde göremeyen, âdeta ülkelerine küskün duyan sanatçılarımız da var. Öğrenimlerini sürdürürken kariyerlerinde de hızla ilerleyen bir yığın genç sanatçı adayımızı da unutmamak gerek.

Acaba, İstanbul'dan başka beş ilimizde, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun'da Devlet Opera ve Baleleri, Bursa, Antalya, Adana, İzmir ve Ankara'da Devlet Orkestraları olduğunun, her gece Devlet Tiyatroları'nın 20'yi aşkın sahnede perde açtığının kaç kişi farkında? Özel sanat galerileri ayakta durabilmek için hangi çaba içinde? Özel tiyatrolar, orkestralar, arkalarında destekçileri olsa bile hangi güçlükleri yaşıyor?

İşte bu gerçekleri dikkate alarak, Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) olarak SANATTAN YANSIMALAR portalini açmaya karar verdik. Türkiye'nin ilk diye nitelendirebileceğimiz bu kültür-sanat portalinde, yaygın medya tarafından “magazinel boyutu yok ise” yer ve değer verilmeyen değişik dallardaki sanatçılarımızla ilgili haberleri, söyleşileri, sanat-kültür yaşamamızla ilgili yazı ve değerlendirmeleri bulacaksınız. Her biri kendi alanında bilgili, deneyimli yazarlarımızın değerlendirme ve görüşleri sizlere ışık tutacak.

SANATTAN YANSIMALAR'ı açılış sayfanız yapmanızı, sosyal medyada paylaşıp duyurmanızı, değişik bölümlerimizdeki gezinti ve “tık”larınızla destek vermenizi öneriyoruz.

 

Şefik KAHRAMANKAPTAN

Editör

 

 

Bu yazı 9114 defa okunmuştur .

Son Yazılar