2. Palermo Uluslararası Sanat Bienali’nde...
Reklam
  • Reklam

2. Palermo Uluslararası Sanat Bienali'nde...

Heykeltraş Filiz Öztürk Doğan, bronz ve ahşap-bronz eserleriyle bu kez 2. Palermo Uluslararası Sanat Bienali'nde...

11 Ocak 2015 - 23:39

Uluslararası bienallerdeki başarılarıyla tanınan heykeltraş Filiz Öztürk Doğan, bronz ve ahşap-bronz eserleriyle bu kez 2. Palermo Uluslararası Sanat Bienali'nde izleyici karşısına çıkıyor. 25 Ocak'a kadar sürecek olan, uluslararası sanat danışmanı Francesco Saverio Russo küratörlüğündeki bienale 50 ülkeden 750 sanatçı 814 eserle katılıyor. Filiz Öztürk Doğan, İtalya'nın Sicilya adasındaki bienalin yanısıra gene Palermo'da dünyadan 50 sanatçının katıldığı Museum Comples “Reale Albergodelle Povere”de, “Wunderkammer” isimli sergide de yer alıyor.

Filiz Öztürk Doğan kimdir?

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Ana Sanat Dalı Bölümü’nü bitirip aynı okulda yüksek lisans yapan Filiz Öztürk Doğan, 1989’da, Mimar Sinan Üniversitesi Pano Yarışması Birincilik Ödülü, 1991’de 2.Prof. İsmail Hakkı Oygar Seramik Sergisi Üçüncülük Ödülü, 2011’de, 8. Floransa Bienali (İtalya) Heykel Dalında Beşincilik Ödülü, 2013’de, Londra Sanat Bienali Heykel Dalında birincilik ve 2013 Chianciano Bienali Leonardo İkincilik Ödülü aldı.

Doğan, her yüzeyin kendine özgü farklı dokusal etkileri ve değerleri olduğunu, bronzun sert ve soğukluğu ile ahşabın sıcak, yuvarlak ve organik yüzeylerini birleştirerek heykellerini oluşturduğunu, malzemenin kendi organik formuna çok fazla müdahale etmeden, izleyicinin hayal gücünü sınayan bir biçimsel ifade benimsediğini söylüyor.

 

Bu haber 4483 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAFDAĞININ ARDINDAN BİR BEY OĞLU / 35
KAFDAĞININ ARDINDAN BİR BEY OĞLU / 35
KAFDAĞININ ARDINDAN BİR BEY OĞLU / 34
KAFDAĞININ ARDINDAN BİR BEY OĞLU / 34