Bir dilek ve kocaman teşekkürler..
Reklam
  • Reklam

Bir dilek ve kocaman teşekkürler..

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın, devam etmekte olan Saygun Festivali hakkındaki yazısı:

Reklam
06 Şubat 2015 - 14:06
Reklam

İçinde “sanat” kelimesi geçen bir cümle kurmadan aydın ve çağdaş insanın tanımını yapabilir misiniz?

Peki, İzmir gibi aydınlık bir kenti sanata yatırım yapmayan, sanatçıyı kucaklamayan bir anlayışla yönetmek mümkün mü?

Elbette hayır!

Çünkü sanat demek, insanı ve doğayı sevmek, barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi sevmek demektir.

Sanat, güler yüzlü ve barışçıl bir toplumun anahtarıdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hep bu anlayış çerçevesinde hareket ederken, kültür-sanata yatırımı “insana yatırım” olarak gördük. Kentimizin kültür ve sanat yaşamını zenginleştirebilmek için hiç durmadan çalıştık, çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

Çünkü biz yerel yönetimlerin, rutin belediye hizmetleri ile yetinmeyerek, toplumsal ve kültürel yaşamın gelişmesine katkı sağlamaları gerektiğini düşündük.

Bu yüzden kentin en değerli arazilerini kültür ve sanat yatırımları için kullandık. Türkiye’nin en nitelikli konser salonuna sahip Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni kente kazandırdık. Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikası’nı kültür-sanat mekanı haline getirdik. İzmir’in en büyük açık hava tiyatrosunu, Bornova’da Aşık Veysel Rekreasyon Alanı içinde inşa ettik.

İşte bu anlayış, toplumsal gelişmenin sanatın rehberinde olabileceğine dair bu inanç, bugün bizleri Saygun Müzik Festivali, İzmir Piyano Yarışması gibi bir etkinliği düzenlemeye yöneltti. Çünkü gelecekte ülkemizi dünyaya tanıtacak sanatçıların böylesi festivaller ve yarışmalarla keşfedileceğine inanıyoruz.

Henüz ilk adımlarını atan festivalimizin sürekli gelişerek çok uzun yıllar yaşaması en büyük dileğimiz. İzmirli sanatseverlerin bu arzumuzun gerçekleşmesini sağlayacak desteği esirmeyeceğinden eminim.

İşbirliğiyle yarışmanın düzenlenmesine katkı koyan TOBAV İzmir Şubesi’ne, jüri üyelerimiz Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Emre Şen, Mauricio Vallina ve İbrahim Yazıcı’ya, ustalıklarını gençlerle paylaşarak onlara unutulmaz bir deneyim yaşatacak Emre Şen ve Edna Golandsky’ye ve tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Aziz Kocaoğlu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

 

Bu haber 3788 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sanatlarda Özne ve Matrisin Yeri Üzerine
Sanatlarda Özne ve Matrisin Yeri Üzerine
Dostoyevski’nin Köpeği ve Ötevaroluş
Dostoyevski’nin Köpeği ve Ötevaroluş