Tepebaşı Çocuk Senfoni Orkestrası kuruldu
Reklam

Tepebaşı Çocuk Senfoni Orkestrası kuruldu

Barış İçin Müzik Vakfı ile çellist-eğitimci Prof. Ozan Tunca'nın çabalarıyla El Sistema benzeri çocuk orkestrası Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nce kuruldu.

23 Ocak 2015 - 12:08 - Güncelleme: 26 Ocak 2015 - 14:47

Eskişehir Anadolu Üniversitesi devlet Konservatuvarı öğretim üyesi, viyolonsel solisti Prof. Ozan Tunca, çocukların müzik ve çalgı eğitimi konusunda özel çalışmalar yapan bir müzisyen. Nicedir çaba gösterdiği, Venezuella'nın El Sistema'sı benzeri bir çocuk eğitim orkestrası kurma yolunda olumlu sonuca ulaşıldı. Son gelişmeleri Ozan Tunca'yla kısaca söyleştik.

Eskişehir’den iyi haberler gelmeye devam ediyor, çocuk orkestrası kurma hedeini yaşama geçirmişsiniz..

El Sistema orkestrası Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası adı ile kuruldu. İlk toplu dersimizi yönetmenin büyük mutluluğunu duyuyorum. Şu anda kayıtlı 130 öğrenci var. Yaylı çalgılar ile başlayıp El Sistema repertuvarını ilerlettikçe sevgili dostlarımız Barış İçin Müzik Orkestrası ile beraber büyümeyi planlıyoruz.

Bu işi başından bir anlatır mısın?  

Biliyorsunuz ben bir süredir çocukları çalgılar ile tanıştırmak ve yeteneklerii fark etmelerini sağlamak için çalışıyordum. Pek çok çocuk keman ve çello ile tanıştı, bu çalgıları denedi ve müzik kulakları hakkında farkındalıkları arttı. Sonra da Minik Çellistler adı ile oğlum Bora’nın başını çektiği bir grup konservatuvar öncesi öğrencim oldu. Bu çalışmalarımı yakından takip eden Barış için Müzik Vakfı eğitmenlerinden Seçkin ile İstanbul’da vapurda karşılaştık. Beni görünce büyük bir enerji ile akordeon dersleri ile başlayıp nasıl El Sistema orkestrası haline geldiklerini anlattı. Beni vakıflarına davet etti. Orada Yeliz hanım ve Mehmet bey başta olmak üzere pek çok harika insan ve çocuğu bir arada tanıma fırsatım oldu. Provalarını izlediğim zaman gördüm ki müthiş bir noktaya gelmişler.

Bana bu orkestranın benzerinin Eskişehir’de kurulmasını istediklerini anlattılar.  Aydın kişiliği ve topluma hizmet sevgisi ile bildiğim Eskişehir Tepebaşı Belediyesi başkanı Ahmet Ataç’ın bu projeyi hayata geçirmek isteyeceğini düşündüm.

Demek ki haklıymışsın...

Evet, Ahmet bey çok memnun oldu. Başkan yardımcısı Melih Savaş’tan bu konuyu yönetmesini istedi. Melih Bey El sistema’nın ruhunu, değerini ve prensiplerini son derece hızlı biçimde kavradı ve içselleştirdi. Bu sayede hemen bir yönetim zinciri oluşturdu. Çalgıları aldık, eğitmenleri davet ettik ve Cumartesi öğleden sonra tüm çocuklar eğitime başlıyor.

Barış için Müzik’le nasıl yardımlaştınız?

Sürekli yanımızdalar, pek çok konuyu danışarak ve haberleşerek götürüyoruz. Beni ve Minik Çellistleri geçen yaz Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirdikleri Avrupa El Sistema Orkestra Kampı’nda ağırlamışlardı. Oradaki eğitmen toplantısına ellinin üzerinde farklı ülkeden eğitmen katılmıştı. Hep bir ağızdan İstanbul’daki çocukların ne büyük bir hıza ilerlediğini söyleyip Barış için Müziği kutluyorlardı. Bu beni bir Türk sanatçısı ve eğitmeni olarak çok mutlu etmişti. Umarım dostluğumuz hep artarak sürer, ülkemizin pek çok köşesine orkestralar kazandırırız.

Şefik Kahramankaptan

 

Bu haber 7509 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bilinmeyen Bir Usta ile Dil Bayramı Kutlaması
Bilinmeyen Bir Usta ile Dil Bayramı Kutlaması
Milyarlarca Korona ve Bir İnsan
Milyarlarca Korona ve Bir İnsan