Evlilik Yıldönümünde Takılan Altın Madalya
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Evlilik Yıldönümünde Takılan Altın Madalya

06 Aralık 2021 - 23:45 - Güncelleme: 08 Aralık 2021 - 12:32

Bazı rastlantılar ilginçtir. 6 Aralık, SCAMV kurucularından Cevza And Başman'ın vefat tarihi ve 1988'den bu yana da Vakfın altın madalya töreni tarihidir. 6 Aralık aynı zamanda, virtüoz kemancımız Cihat Aşkın'ın (d.1968) Nisan Aşkın'la hayatını birleştirdiği tarihmiş, evlilik yıldönümüymüş. Ve Aşkın'ın boynuna SCAMV Onur Ödülü Altın Madalyası, Vakıf Başkanı Ali Başman tarafından 6 Aralık 2021 gecesi düzenlenen törende takıldı. Bu ilginç rastlantıyı törende, Cihat Aşkın'ın itirafıyla öğrenirken, tanıklar arasında Nisan Aşkın da bulunuyordu. Böylece aynı zamanda evlilik yıldönümlerini de kutlamış oldular.

Uzun yıllar sonra bu tören ilk kez Vakıf ve Ankaralıların katkılarıyla yenilenmiş MEB Şura Salonu'nda değil, CSO ADA ANKARA'da, Mavi Salon'da yapıldı. 513 kişilik salonda, salgına karşı önlem olarak yaklaşık 200 davetli vardı. Vakıf Genel Sekreteri Pınar Alpay Yüksel'in sunuculuğunu yaptığı tören, Ali Başman'ın konuşmasıyla başladı. Böylece bir önceki madalyanın sahibi Ersin Onay'ın kendi yazdığı ve Yelda Cavga'nın yayına hazırladığı armağan kitabın, yılbaşı hediyesi olarak Vakıf dostlarına gönderileceği haberini aldık.

Bu törenleri 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer hiç ihmal etmez. Gene geldi ve davetlilerin alkışları arasında, İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker'in yanına oturarak töreni ve konseri izledi.

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener birer büyük çiçek yollamışlardı, sahnenin iki yanına yerleştirilmişti bu çiçekler. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ile İyi Parti Grup Başkanvekili Aydın Sezgin töreni izleyenler arasındaydı. CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da hem eski bir Vakıf dostu olarak, hem de “eş durumundan” salondaydı. Eşi viyolonselist ve eğitimci İzzet Nazlıaka Vakfın yönetim kurulu üyelerinden. Rahmetli Erdoğan Okyay'ın vefatından sonra, oğlu Büyükelçi İskender Okyay'ın da yönetim kuruluna alındığını öğrendik.

 

Cihat Aşkın, madalya boynuna takıldıktan sonra okuma gözlüklerini takarak bilmeyenler için çok bilgilendirici bir konuşma ile, hazırlanan madalya gerekçesinin içini doldurdu, düşüncelerini ve yaptıklarını anlattı. 35 yıl önceki ilk madalyanın sahibi Cevat Memduh Altar'la tanıştığını ve Altar'la ve öteki üstalarla aynı madalyayı almaktan büyük onur duyduğunu özellikle vurguladı.

Sonunda ise o da Ali Başman'a bir armağan sundu. Çok ilginçti bu armağan. Aşkın'ın eşinin babaannesi, Prof. Dr. Belkıs Celal Özdoğan Andel'in albümünde yer alan, eski İstanbul'da komşuluktan kaynaklanan, aralarında Avni ve Mehmet Başman'ın da bulunduğu eski fotoğraflardan hazırlanan bir albümdü bu.

Cihat Aşkın, konser programını gerekçede yazılanları örnekleyecek biçimde hazırlamıştı. Piyanoda, ADK ve daha sonra Moskova Konservatuvarı mezunu, halen AGSMÜ'nde hocalık yapan Kenan Tatlıcı yer alıyordu.

Gerekçe: Türk ve evrensel müzik kültürünü icralarında harmanlaması.

Aşkın, bir Zaza ezgisi olan “Elgajiye”yi seslendirdi. Ardından Paganini'nin 24 Kaprisinden 24.ncüyü çaldı.

Viyolonselist İzzet Nazlıaka ile Tomaso Albinoni'nin barok dönem sonatını da birlikte seslendirdiler. Böylece ilk kez, bir Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi, madalya töreninde sahnede sanatçı olarak yer aldı.

Gerekçe: Türk bestecilerinin eserlerinin seslendirilmesinde öncü bir rol üstlenmesi.

Bu yılın başlarında yitirdiğimiz Muammer Sun'un Köçekçe'sini seslendirdi.

Gerekçe: Başarılı uluslararası kariyeri ve kurucusu olduğu orkestralar, akademi ve eğitim projeleri ile ülkemizin müzik kurumlaşmasına katkılarından ötürü.

Dokuz yaşında Arkara CAKA'da kemana başlayan şimdi 13 yaşında olan Ezgi Işıl Baloğlu'yla birlikte J. S. Bach'ın İki Keman İçin Konçertosu'nun birinci bölümünü seslendirdiler.

Son yapıt ise gerekçenin tümüne dikkati çeken, Pablo Sarasate'nin virtüozite isteyen Carmen Fantasy'siydi.

Yoğun alkışlara karşılık, Aşkın “ Aslında en son çalmak istediğim yapıttı, bu yaz yitirdiğimiz dostum Hasan Saltık için” diyerek “Elgajiye”yi tekrar seslendirdi, yapıt bir bakıma Saltık için bir “elegie” oldu.

Törenin sonunda Cihat Aşkın, diğer sanatçıları da sahneye aldı ve konukları birlikte selamladılar. Kutlamalar da sahne üstünde devam etti.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de sahneye çıkarak sanatçılarla birlikte foto muhabirlerine poz verdi. Herhalde en iyi kareleri gene bembeyaz saçlarıyla foto muhabirliğini hiç elden bırakmayan Devlet Sanatçısı unvanlı dostumuz Ozan Sağdıç çekmiştir.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

6 Aralık 2021, Ankara

Bu yazı 1746 defa okunmuştur .

Son Yazılar