65 Yaş Üstü Yasağı ve Kültür Turizm Bakanlığı
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

65 Yaş Üstü Yasağı ve Kültür Turizm Bakanlığı

09 Temmuz 2020 - 15:23 - Güncelleme: 09 Temmuz 2020 - 17:31

65 Yaş üzeri vatandaşlara salgın gerekçesiyle akşam saat 20.00, sabah saat 10.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması devam ediyor. Bodrum'dan jandarmanın restoranlarda ve benzeri açıkhava mekânlarında 65 yaş üstüne akşam saat 20.00'den sonra idarî para cezası uyguladığı haberleri geliyor. Benim bulunduğum Kaş'ta durum nedir bilmiyorum, çünkü o saatlerde evde oluyorum!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bodrum'da Kaleiçi Etkinlikleri düzenliyor, salgından bunalan halk ve iç turistler, yat sahipleri “sanatla buluşsun” ve biraz ferahlasın diye. Muğla Büyükşehir Belediyesi de Bodrum Açıkhava Tiyatrosu'nda 20 ve 23 Temmuz akşamları 2. İdil Biret Festivali'ni düzenliyor.

Kaleiçi Etkinlikleri 3 Temmuz'da Devlet Sanatçısı, uluslararası piyanist Gülsin Onay'ın İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın eşliğinde 65 yaş üstü yasağının başlamasından bir saat sonra verdiği konserle başladı. Değerli Gülsin Onay (d.1954), geçen yıl CSO solist sanatçılığından yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılmış, şu anda Sağlık ve İçişleri Bakanlığı Genelgeleri uyarınca o saatte ev dışında olmaması gereken bir sanatçıdır!

Birkaç haber videosu izledim, haber metni okudum. Açılışa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, İlçe Belediye Başkanı Ahmet Aras, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl ve sanatseverler katılmış. Bu sanatseverler arasında kaleiçine “sızma” becerisi gösteren 65 yaş üstü kimse var mıydı, bilemiyoruz!

Videoda gördüm, Bakan Yardımcısı Yavuz konser sonunda sahnede çiçekleri veriyor, açık hava mekânlarında yaz boyu bir araya gelmeyi dileyerek "Sanat birleştirir, sanat iyileştirir" diyor. Ama konserin değerli solistinin yaşıtları sanatın bu birleştirme hasletinden yararlanamıyor!

Gelelim Muğla Büyükşehir Belediyesi 2. İdil Biret Festivali'ne... Anıtsal piyanistimiz, Devlet Sanatçısı İdil Biret (d. 1941) de, yıllar önce CSO'daki solist sanatçılık görevinden yaş haddi nedeniyle emekli oldu, şimdi 79 yaşında. Yani, Sağlık ve İçişleri Bakanlığı Genelgeleri uyarınca o saatte ev dışında olmaması gereken bir sanatçı! 20 ve 23 Temmuz akşamları, konserleri Bodrum Açıkhava Tiyatrosu'nda saat 21.00'de başlıyor.

Bodrum'da çok sayıda eski hariciyeci, yâni emekli büyükelçi, başkonsolos gibi Dışişleri mensubunun vaktiyle kurulan kooperatifler aracılığıyla edinilmiş evleri vardır. Klasik müzik konserlerinin çoğunu kaçırmazlar, Kaleiçi, Açıkhava Tiyatrosu, Turgutreis Marina farketmez, gelirler, birer “65 yaş üstü sanatsever” olarak. Şimdi elleri böğürlerinde bekliyorlar şu sokağa çıkma kısıtlamasının düzeltilmesini… Devlet terbiyesi nedeniyle, saat 20.00'dan sonra evde kalıyorlar çünkü.

Emekli Büyükelçi Pulat Tacer'in, bir internet grubunda İdil Biret ve eşi Şefik Büyükyüksel'e yazdığı not tesadüfen bana da ulaştı. O tatlı mizahî üslubuyla anlatmış. 2. İdil Biret Festivali'ni düzenleyen Muğla Belediyesi'ni aramış, onlar da bu konuda Bodrum Kaymakamı'nın bir tasarrufta bulunabileceğini iletmişler, bu defa Kaymakamlığı aramış. Şöyle anlatıyor:

Bunun  üzerine kaymakamlığı aradık.  Bu konuyla ilgilenen  yetkili masa hukuk bürosuymuş. 65 yaş üstü vatandaşların gece saat 20'den sonra sokağa çıkma yasakları konusunda  konser  gerekçesi ile bir istisna tanınıp tanınmayacağını istisfar (Bir şeyin açıklanmasını, aydınlığa kavuşmasını isteme, anlamaya çalışma) eyledik. Tanınmadığını ve bu konuda  birkaç  gün önce benzer bir konser veya etkinlik münasebeti ile sayın kaymakamımız beyefendinin olumsuz yönde karar verdiklerini söyledİler.”

Pulat Tacer Büyükelçimizin sözünü ettiği birkaç gün önceki olay, Kaleiçi Etkinlikleri'deki Gülsin Onay-İZDSO konseri. 65 yaş üstünün konsere gelebilmesi konusunda hukuk bürosunun “olumsuz yönde” karar verdiğini söylediği Kaymakam Bekir Yılmaz da dinleyiciler arasındaymış hani. Tabii, Gülsin Onay yaşını hiç göstermediği için, piyanistin 65 yaş üstü olduğu aklına bile gelmemiştir Kaymakamın. Yoksa polisi-jandarmayı çağırtır, idarî para cezasını kestirtiverirdi maazallah!

Peki, şimdi anıtsal piyanist İdil Biret ne yapacak. Saat 21.30'de başlayacak konserine nasıl gidip sahneye çıkacak?

Ben bir formül önereyim:

Saat 19.00'da otelden çıkıp açıkhava tiyatrosuna giderler. Eşi Şefik'in elinde iki büyük hurç vardır! İdil Biret, şef Münif Akalın yönetimindeki Muğla BB Senfoni Orkestrası eşliğinde provasını yapar, saat 21.30'da konserini de verir. Yasak çoktan başlamıştır. Konser başlayınca yasağı ihlal etmemek için, Şefik hurçlardan uyku tulumlarını çıkarır, tiyatronun basamaklarına serer orada sabah 08.00' e kadar kuş uykusuna yatarlar, yasak bitince de otele gidip gerçek dinlenceye çekilirler!

Şaka bir yana, ortada gerçekten saçma, insan haklarına, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi içinde yer alan Bakanlıkların ekonomiyi canlandırma amacına ve normalleşme uygulamalarına aykırı bir durum var. 65 yaş üstü müzisyenlerin açıkhava konseri verme hakkı yok. Sanatseverlerin de dinleme hakkı bulunmuyor. Buna pop alanından, Cumhurbaşkanlığı Konserleri'nde kaydı bulunan popçu Ajda Pekkan (d. 1946) da dahil, o da artık 74 yaşında, X-Y-Z bir yana “Estetik-Botoks Kuşağı”ndan!

Artık, Sağlık, Kültür ve Turizm, İçişleri Bakanlıkları'nın “küçük bir istişare” ile bu saçmalığa son vermelerinin vakti çoktan geldi, geçti bile. Bu uygulama devam ettiği takdirde, kendi elleriyle 65 yaş üstünü “sivil itaatsizlik” yapmaya zorluyorlar.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

9 Temmuz 2020, Kaş

Bu yazı 9221 defa okunmuştur .

Son Yazılar