Çiçero filminin müziği nasıl yazılıp kayda alındı?
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Çiçero filminin müziği nasıl yazılıp kayda alındı?

25 Aralık 2018 - 16:47 - Güncelleme: 26 Aralık 2018 - 13:00

Çiçero, 2. Dünya Savaşı'nın gidişatında önemli rol oynamış, yakın tarihe “Ankara Casusu” olarak geçmiş İlyas Bazna adlı bir Arnavutun kod adıdır. Bu önemli casusun yaşamını konu alan ve 2019'da vizyona girecek olan filmin müziklerinin de Ankara'da yazıldığını, ayrıca bu müziklerin gene Ankara'da kayıt altına alındığını tesadüfen öğrendim. Üstüste gençlik orkestralarının konserlerinin olduğu günlerde, müzisyenlerden biri sohbet sırasında “yarın da film müziği kaydı yapacağız” demeseydi, bu çalışmaya tanıklık etme imkânım olmayacaktı.

Ayla ve Müslüm filmlerinin yapımcısı Mustafa Uslu  Çiçero'nun da üstüne imzasını atıyor.. Film,  Gemide, Barda, Behzat Ç. gibi yapımların yönetmeni Serdar Akar tarafından çekilmiş durumda. Başrollerde Erdal Beşikçioğlu, Burcu Biricik, Ertan Saban oynamış. Senaryo Gürkan Tanyaş'a ait. Müzikleri ise HÜ. Ankara Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Doç. Onur Özmen tarafından yazıldı. Öğrencilik günlerinden bu yana tanıdığım Özmen, bestecilik çalışmalarını iki yönlü olarak sürdüren bir sanatçı. Bir yandan klasik müzik alanında çalışırken, diğer yandan dizi ve belgeseller için müzik yazıyor. “Mor Menekşeler” dizisi ile “Müzikal Demokrasi” belgeseli bu çalışmalara birer örnek.

Özmen 120 dakika süreli Çiçero filmi için yaklaşık 80 dakikalık müzik yazmış. Yalçın Tura üstadın kulakları çınlasın , bu çalışma şimdi bilgisayarlar ve özel programlar sayesinde çok milimetrik olarak yapılabiliyor. Film sahnesi ile müzik arasında tam bir uyum, eş zaman sağlanıyor böylece… Onur Özmen, 25 günlük bir maraton sonucu, 300 sayfa partisyon yazmış. Müziklerin kimi kısacık, kimi uzun, sahnesine göre…

Peki ya kayıt? Eskişehir yolu üzerindeki Zafer Koleji'nin kapısına doğru gelirken içerden çıkanları görünce, “galiba hayli kalabalık bir orkestra” diye düşünmekten kendimi alamadım. Bilkent ve CSO üyeleri, Hacettepe ve Başkent Orkestralarından üyeler, genç müzisyenler.. Meğer tam öğle molası verdikleri sırada gelmişim. Şef Orhun Orhon, bunun yeni bir orkestra oluşumu olduğunu söyledi. Adı, Ankara Film Orkestrası, ANFO… 75 müzisyen bir araya gelmişti.

Zafer Koleji'nin çok amaçlı salonunun sahnesinde orkestra düzeni kurulmuş, tonmayster Pieter Snipper mikrofonlarını yerleştirmişti. Kayıt çalışmasına yarım saat kadar tanıklık ettim. Seslendirilen bölümlerin sahnesini Onur Özmen'in bilgisayarından izledim. ANFO, üç günlük hummalı bir çalışma ile tüm filmin müziğini kayda aldı.

Bu çalışma dolayısıyla Murat Karayalçın'ın kulaklarını çınlattım. Belediye Başkanıyken Ankara'da temiz endüstrileri yaygınlaştırmayı, bu çerçevede başkentin film endüstrisine ev sahipliği yapmasını planlamıştı. Çekimleri ve platoları bilemem ama, önümüzdeki dönemde başka filmlerin müzik kayıtları için yapımcıların Ankara'ya yöneldiklerini görürsem hiç şaşırmayacağım.

Müzik ve sahne sanatları vaktimi yeterince aldığı için sinemaya pek vakit bulamıyorum. Ama müziklerinin kaldına tanıklık ettikten sonra. Çiçero'nun vizyona girmesini sabırsızlıkla beklemeye başladığımı söyleyebilirim.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

25 Aralık 2018


 


 


 

Bu yazı 8991 defa okunmuştur .

Son Yazılar