Caz Festivali ve Kerem Görsev sürprizi...
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Caz Festivali ve Kerem Görsev sürprizi...

20 Kasım 2015 - 00:06

 

Hani kime niyet, kime kısmet derler ya! Biz de 19. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin 19 Kasım 2015 akşamı açılışında Türk Hava Kuvvetleri’nin Cazın Kartalları orkestrasını dinlemeye gittik, ama karşımızda çok olumlu bir sürprizle Kerem Görsev Quartet’i bulduk!

Caz Derneği Başkanı Özlem Oktar Varoğlu, son dakikada bir değişiklik gerektiğini, neyse ki son albümünün tanıtımı için çalışan Kerem Görsev’in, babasını henüz kaybetmesine karşın özveriyle bu konseri kabul ettiğini söyledi. Tahminim, içinde bulunduğumuz koşullarda ve savaş ortamında Cazın Kartalları’nın bir konser yapması uygun görülmemiş olmalıydı.

Vokalistlerden Yıldız İbrahimova da küçük bir operasyon geçirdiği için katılamayınca Kerem Görsev Quartet, terör kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından Aydın Kahya ile doyurucu bir program sundu.

Anılarım beni 20 yıl öncesine götürdü. O dönemde Hürriyet Dergi Grubu’nun Ankara Temsilcisiydim. Ankara Caz Derneği yeni kurulmuştu. Hürriyet’in Ankara Temsilcisi Sedat Ergin de kurucular arasındaydı. Kuruluşu bir konserle açıklamak istiyorlardı. Kerem Görsev (d.1961) gelecekti ama salon ve piyanoya gereksinim vardı. Sedat, yardımcı olmamı rica ediyordu.

TÜBİTAK’ın salonunu ayarladık. Dışa yeni açılmakta olan Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin dekanı Ersin Onay da piyano desteğini verip salona kadar göndertince, Görsev’in parlak konseriyle Ankara Caz Derneği’nin açılışı yapıldı. Derneğin adında artık Ankara sözcüğü yok, tüm ülkeyi kapsayıcı çalıştıklarını vurgulamak için kent adını kaldırmış durumdalar.

Aradan geçen 20 yılda Görsev enerjisinden zerre yitirmiş değil. 16. Albümü “Four Days”, 1994-97 yılları arasında bestelediği ve o dönemlerdeki albümlerinde çaldığı 8 parçadan oluşuyor. Geçen yıl çıkan “Emirgan” başlıklı albümünde çalıştığı dünyanın önemli saksafoncularından iki Grammy ödüllü Ernie Watts, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman yeni albüme sağlam yorumlarıyla katkıda bulundular. Bu iki isim zaten Görsev’in ve triosunun vazgeçilmezleri. Türkiye’deki çalışmalarında dörtlüyü saksafonda Engin Recepoğulları tamamlıyor. Albümdeki parçaları geçtiğimiz Mayıs’ta çıktıkları turnede iyice pişirdiler ve sonunda İstanbul’da dört saatte kaydettiler.

MEB Şura Salonu’ndaki açılış konserinin sponsoru TAI idi. Ta kuruluşundan bu yana, derneğe destek veren eski Hava Kuvvetleri Komutanı Ergin Celasin başta olmak üzere cazseverler salonu doldurmuştu. Sahnedeki tek çiçek SCAMV’ndan gelmişti.

Görsev Quartet programına caz standartları ve Görsev besteleriyle başladı. Sonra Görsev’in “Türkiye’nin en iyi erkek caz vokali” olarak nitelendirdiği Aydın Kahya sahneye gelerek Amerikan caz standartlarından bir demet sundu. Görsev’in nitelendirmesinin ne denli doğru olduğunu kanıtladı sahnede. Yıldız ve Odman müthiş sololarıyla alkışlanırken Recepoğulları da saksofonda sıcak tonu, sakin icrasıyla nasıl topluluğun ayrılmaz üyesi olduğunu gösterdi.

Öyle alkışlandılar ki, uzun bir bis eklentisi oldu konsere. Görsev, Aydın Kahya’yı da tekrar sahneye aldı. Sonunda işi bir Gershwin parçasıyla noktaladılar. Görsev parçayı “Cazcı Paşa”ya adadı. Görsev ve arkadaşları, dördü de cazı severek yapan, işlerine, birbirlerine ve dinleyiciye saygılı müzisyenler. Öyle ki Görsev, sol omuzunda 16 dikiş bulunduğunu ve sızladığını söyledi ama bisleri peşisira eklemekten geri durmadı. Bu özverili çizgiyi geliştirdikleri sürece sırtları yere gelmez.

*

Festival 19 Aralık’a kadar değişik mekânlarda sürecek. Ankara’dan yetişmiş caz sanatçıları ağırlıkta. En etkili topluluk ise ünlü Manhattan Transfer. Programa şu adresten ulaşabilirsiniz:

http://www.ankaracazfestivali.com/program.php

 

 

Bu yazı 3285 defa okunmuştur .

Son Yazılar