İyi kemancı ve piyanist, kötü piyano!
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

İyi kemancı ve piyanist, kötü piyano!

07 Aralık 2015 - 23:25 - Güncelleme: 07 Aralık 2015 - 23:39

Jülide Yalçın-Elif Önal TFD için çaldı:

Bir iyi kemancı ile bir iyi piyanist biraraya geldi ve yeni bir keman-piyano ikilisi ortaya çıktı.

İkisi de aktif çalıcı olan, CSO'nun konzertmeisterı Jülide Yalçın Dittgen ile AÜ Devlet Konservatuvarı'nda piyano öğretmenliği yapan Elif Önal, 7 Aralık 2015 akşamı, Türkiye Filarmoni Derneği'nin, benim “Pazartesi Konserleri” olarak nitelendirdiğim oda müziği etkinliği dizisinde dinleyici önüne çıktılar.

İkili, bir saatlik ve iki sona bir süitten oluşan programına, Mozart Kv.378 Si bemol majör Piyano-Keman Sonatı'yla başladı. Uyumları iyiydi, tonlarda sorun yoktu, ama Jülide Yalçın'ın biraz daha yumuşak bir Mozart çalmasını beklerdim.

İkinci eser Ahmet Adnan Saygun'un “Demet” başlıklı Keman-Piyano Süiti'ydi. Jülide Yalçın'ın iyi bildiği bir eserdi, daha önce kaydını da yapmış ve bu kayıt “Kırsallardan Ezgiler” başlıklı CD'de yer almıştı. Elif Önal da, tıpkı yeni müzikte olduğu gibi, Türk bestecilerinin eserlerinde de ne denli kıvrak bir piyanist olduğunu gösterdi. Prokofief'in Keman-Piyano Sonatı da ikili tarafından tatmin edici biçimde seslendirildi.

Alkışlara karşı ödül olarak Fritz Kreisler'den “Schöne Rosmarin”i seslendirdiler.

CSO yönetiminin elindeki iki piyanodan biri olan, bu resitalde ve geçen hafta Kultişev'in de çaldığı Steinway'i mutlaka elden geçirtmesi lazım. Resitalin ortasında sağ pedal kullanıldıkça gıcırdamaya başladı. Belli tuşlardan da, müzikle birlikte metalik bir ses geliyordu. Bu durumu kısmen Kultişev Liszt konçertoyu seslendirirken de hissetmiştim ama emin olamamıştım.

Resitalde iki ayrı video kaydı yapıldı, belki ses kaydı da yapılmıştır, bunları incelerlerse durumu onlar da saptayacaktır mutlaka...

Diğer yandan bir haber. Jülide Yalçın Dittgen, geçtiğimiz kasım ayında doçentlik ünvanını da aldı. Jürinin başkanı, AÜDK öğretim üyelerinden kemancı Prof. Dr. Orhan Ahıskal'dı. Bu resitalin de dinleyicileri arasındaydı. CSO'nun emekli konzertmeisteri Oktay Dalaysel, bir dönemin usta viyolacısı Prof. Özer Sezgin, BSO'nun konzertmeister vekili İrina Nikotina, birinci keman grubundan Eda Delikçi, HÜADK'nın emekli öğretim üyelerinden piyano öğretmeni Nuran Taşpınar, viyola öğretmeni CSO'nun emekli grup şefi Prof. Betil Başeğmezler, viyola grubunun demirbaşı Selim Öğüt, viyolonsel grubundan Şinasi Çilden, Başkent Üniversitesi DK öğretim üyesi piyanist Prof. Kamerhan Turan görebildiklerimdendi.

TFD'nin Pazartesi Konserleri'nde 14 Aralık'ta Bozok Quartet'in dinletisi var. Dinletilere giriş ücretsiz.

 

 

Bu yazı 5340 defa okunmuştur .

Son Yazılar