Karbon fiber çellolardan alev fışkırdı!
 • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
 • Instagram

Karbon fiber çellolardan alev fışkırdı!

09 Nisan 2019 - 23:41 - Güncelleme: 09 Nisan 2019 - 23:52

Teşbihte hata olmaz diye bir sözümüz vardır. İki klasik çellistin, geniş bir yelpazede yaptıkları müzik sırasında karbon fiber çellolarından ateş fışkırdığını söylemek herhalde hata olmayacak! Çünkü siyah renkli karbon çellolarının üzerindeki ateş görselinin, onların arşeleri altında âdeta iki odun parçasının sürtünme sonucu aleve dörüşmesi benzeri, nasıl sese dönüştüğünün tanığı olduk. 9 Nisan 2019 gecesi, Burç Balcı ile Murat Başman'ın oluşturduğu B§B Çello Düo, Erimtan Müzesi Salı Konserleri'nde, Ankara'da ilk kez orkestra eşliksiz, iki çello olarak çaldılar. Klasikseverden rocksevere ve makamsal müzikten hoşlananlara varıncaya kadar geniş yelpazedeki dinleyicinin büyük beğenisini kazandılar.

İkisi de, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın viyolonsel grubunda 20 yıldır omuz omuza çalan Burç Balcı (d. 1975) ve Murat Başman (d. 1975) bu ikiliyi beş yıl önce, tanınmış “2 Cellos” ikilisinden esinlenerek kendi aralarında orkestradan kalan vakitlerde eğlenmek amacıyla başlatmış. Klasik Batı Müziği, Rock, Pop, Klasik Türk Müziği gibi türleri birbirine harmanlayarak elektronik efekt destekli karbon çellolarla sunuyorlar. Makamsal eserlerin düzenlemelerini Murat Başman yapmış. Bir parça için Amerika'da yaşayan genç bestecimiz Utar Artun'dan destek almışlar.

Yaptıkları harmanın nelerden oluştuğuna göz atınca, programlarının çeşitliliği ortaya çıkıyor:

 • Meditation (J. Massenet)

 • Jackson Meets Veysel (M. Jackson / Aşık Veysel Şatıroğlu)

 • Hicazkâr Saz Eseri (N. H. Poyraz)

 • Hicaz Mandıra (Sultan Abdülaziz)

 • Valse Davet / To Vals Tou Gamou (Sultan Abdülaziz / Eleni Karaindrou)

 • Fragile (G.M. T. Sumner, “Sting”)

 • Every Breath You take (G. M. T. Sumner, “Sting”)

 • Libertango / If we were free (A.Piazzolla / Sol Raye)

 • Şehnaz Longa (Santurî Ethem Efendi)

 • Moonriver (H. Mancini)

 • Kürdilihicazkar Longa (Kemanî Sebuh Efendi)

 • Smells Like Teen Spirit (Nirvana)

 • Cambaz (Mor ve Ötesi)

 • Welcome to the Jungle (Guns’n Roses)

İkilinin sözcüsü konumundaki Burç Balcı'nın her parçadan önce, besteci, eserin öyküsü ve kendi düzenlemeleri hakkında yaptığı açıklamalar, konseri daha anlamlı kıldı. Değişik kesimden gelerek salonu tıkabasa doldurmuş olan dinleyici, bilmediklerini öğrenmiş oldu.

Örneğin ben Santurî Ethem Efendi'nin ne bahtsız bir kişi olduğunu bilmiyordum. Evini su basınca 400 civarındaki eserinin notaları silinmiş. Bunları yeniden belleğinden kağıda dökerken felç geçirmiş, eşi kalp krizinden ölünce tek başına yatağa mahkûm kalmış, ışık sağlamak isterken yatağının tutuşması sonucu ağır yaralanıp vefat etmiş! Ama bu bahtsız bestecinin Şehnaz Longa'sı yapılan yüzlerce düzenlemesiyle günümüzde de yaşıyor.

Konser sırasında Burç Balcı, bu işe giriştiklerinde en zor tarafın ayakları kullanmak olduğunu gördüklerini, provalarının da bunun üzerinde yoğunlaştığını anlattı. Efektleri ayaklarıyla kumanda ettikleri alet sayesinde elde ediyorlar. Bir de bakıyorsunuz ki, karbon çellolar, bir anda Stings'in elektro gitarına dönüşüvermiş!

Bazen karbon çellolar, birer vurma saza dönüşüveriyor. Rolleri parçasına göre değişiyorlar. Biri solo yaparken, diğeri baslarla ritmi götürüyor. Parçalardan birini, yakın zaman önce yitirdikleri BBDSO'nun viyolacılarından Bertugan Albayrak'a, birini tüm orkestracılara, kısa bis parçasını da orkestra şeflerine adadılar. İçtenlikli, amatör ruhu korurken profesyonel anlamda işlerini üst düzeyde yapmaya çalışan ikili, dinleyicinin “Bravo” nidaları arasında bolca alkışlandı.

Kendilerine, adlarına TEMA Ormanında birer ağaç dikildiğini belirten sertifikaları sunuldu, böylece hayatta birer dikili ağaçları da oldu.

Programlarının ne denli akıcı olduğunu, konserin sonunda sahneden inerken yollarını kesen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın uzun yıllar başkemancılığını yapmış “damardan klasikçi” Oktay Dalaysel ayağa kalkıp, “Hiç sıkılmadan dinledim, kutluyorum sizleri” cümlesiyle ifade etti.

Daha önce Fethiye Festivali'ne katılmışlardı. Bu ikiliyi, Türkiye'deki öteki müzik festivallerine de değişik bir renk olarak tavsiye ederim.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

9 Nisan 2019, Ankara

Bu yazı 3909 defa okunmuştur .

Son Yazılar