Piyanolu triolara başarılı icralar...
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Piyanolu triolara başarılı icralar...

14 Mart 2018 - 23:53

İki güzel eser, ve üyeleri iyi müzikçi iki piyanolu trionun cazibesi doğaldır ki, çoğu kişiyi Tv başına bağlayan Şampiyonlar ligi maçından daha kuvvetli bir çekim oluşturdu . Bilkent Müzik Günleri'nde 14 Mart 2018 akşamı, önce bir yıllık geçmişi olan Ankara Trio'yu dinledik.

CSO'nun 1. Keman üyesi Derya Bozok ile Viyolonsel grubu üyesi Zeynep Ulutaş, uzun yıllardır Bilkent'te, şimdi AÜDK'nda piyano öğretmenliği yapan ama çalıcılığı hiç ihmal etmeyen Gülnara Aziz'le oluşturdukları Ankara Trio ile bize Felix Mendelssohn'un Op. 49 Re minör 1. Nolu Trio'sunu sundular. Bestecinin oda müziği alanında hem dinleyiciler, hem de çalıcılar tarafından en sevilen eseri olan, hem diri, hem de ezgisel özellikler taşıyan dört bölümlü üçlü, başarıyla icra edildi.

İkinci yarıda bu kez Trio Kai karşımızdaydı. Son 30 yıl içinde iyi yetişmiş keman solistleri arasında önemli yeri olan, yıllarca CSO ve İzmirDSO'nun üyeliğini yapmış Ersun Kocaoğlu'nun, çellist Şafak Erişkin ve piyanist Taila Özlem Baltacılar Bayoğlu ile oluşturduğu Trio Kai'nin de geçmişi bir yıl.

Onlar da romantik dönemden bir başka bestecinin, J. Brahms'ın yayımlanmış ilk oda müziği verimi olan Op.8 Si Majör 1 No'lu Trio'sunu seslendirdiler. Brahms'ın kendine özgü yoğun dokulu, iç gerilimi yüksek, yer yer huzursuzluklar barındıran, âdeta bir senfoni uzunluğundaki eseri mükemmel yorumlandı.

Her iki trio da, sanki daha uzun geçmişe sahipmişçesine, birliktelik ve uyum açısından hiç sıkıntı yaşamadı. Dilerim, birliktelikleri uzun ömürlü olur ve piyanolu trio dağarının daha nice güzel eserini seslendirirler.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

14 Mart 2018

Fotoğraflar: Aydın Ramazanoğlu-Şefik kahramankaptan


 

Bu yazı 2628 defa okunmuştur .

Son Yazılar