Yakın Doğu'da Ozan Sarıtepe resitali
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Yakın Doğu'da Ozan Sarıtepe resitali

28 Mayıs 2017 - 00:50

Son dönemde yetişmiş iyi klasik gitaristlerimizden biri olan, sanat yaşamını Hollanda merkezli olarak sürdüren Ozan Sarıtepe'yi (d.1982) Yakın Doğu Üniversitesi 1. Uluslararası Gitar Festivali boyunca, sanat danışmanlığının yanı sıra, organizasyona da yardımcı olarak koştururken gördük. 27 Mayıs 2017 gecesi ise festival konserinde sahnedeydi. Albeniz, Pujol, Llobet, M. de Falla, Torroba ve Dyens'in eserlerinden oluşan hayli yüklü bir program hazırlamıştı. Dinleyiciler arasında ikisi de öğreniminin değişik safhalarında hocası olmuş ünlü gitaristler Aniello Desidero, Enno Voorhorst ile Türk gitar camiasının öngelen isimleri, festivale katılan öğrenciler ve kentten gelenler vardı.

Bu konser için tahsis edilmiş olan Yakın Doğu Kütüphane binasındaki 4 No'lu amfinin, bu tür bir resital için pek elverişli olmadığını söylemeliyim. Balastın bozukluğundan olsa gerek, sahnenin floresan ışıklarından, dipten gelen bir ses yayılıyordu. Amfinin ses yalıtımı yoktu, alt kattaki kafeteryadan çekilen masaların sesleri, bazı bağrışlar içeriye sızıyordu. Not tutmak için açılır-kapanır sehpası bulunan sandalyeler hayli eskimişti, en ufak bir harekette beklenmedik çatırtılar çıkarabiliyordu. Yoğunlaşmayı engelleyecek, dikkat dağıtacak etkilerdi bunlar... Sarıtepe bu ortamda resitaline Albeniz'in Asturias'ı ile başladı. Özellikle bestecinin Torre Bermeja başlıklı parçasında kalitesini gösterdi.

Torraba'nın üç bölümlük Sonata-Fantasia'sı gitaristler tarafından merakla bekleniyordu. Kağan Korad'dan öğrendiğime göre, bu sonat yenilerde ortaya çıkmış, çok az çalınmış ve henüz icracılar tarafından tanınmamış bir eserdi. Ozan Sarıtepe, eserin birinci bölümünde, pek çok ünlü sanatçının başına gelebildiği gibi bir bellek sorunu yaşadı, alkışlar arasında kulise geçti, döndüğünde Dyens'in sempatik eseri Libra Sonatine ile devam etti. Sorunun yaşanmasında, belki dışardan salona sızan, koltuklardan çıkan seslerin de etkisi olmuştu. Ama ardından Dyens Sonatine'i Sarıtepe yağ gibi seslendirdi.

Ozan Sarıtepe Antalya Anadolu GSL, ardından Gazi Eğitim'de öğrendiklerini ilerletmek için 2002'de Hollanda serüvenine çıkmış bir gitarist. Rotterdam ile Kraliyet Konservatuarlarının sınavlarını kazanma başarısı gösterip ünlü hocalarla çalışmış, bunlara Koblenz Gitar Akademisi'ni de eklemiş. Koblenz'in giriş sınavı olarak yaptığı resital, ona 15, 16 ve 17. Koblenz Uluslarası Gitar Festivallerinde solo, oda müziği ve orkestra eşlikli konser verme hakkı kazandırmış. Hâlen yaşamını Hollanda'da gitar dersleri ve konserler vererek kazanıyor. Kendisi hem hazırladığı eserlerdeki dengeli çalışı ve güzel tınısı, hem de bu festivalin düzenlenmesine yaptığı katkılarla kutlanmayı hak ediyor.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

27 Mayıs 2017

Bu yazı 3759 defa okunmuştur .

Son Yazılar