Barış Manço'nun ruhu Beethovenhalle'deydi!.
Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Barış Manço'nun ruhu Beethovenhalle'deydi!.

22 Eylül 2014 - 19:53

 

Şimdi Barış Manço'nun ruhunun Bonn'da, hele hele Beethoven festivalinde ne işi var? diye sorabilirsiniz !

Ben de size hemen bir soruyla karşılık veririm!

Bir Türk gençlik orkestrası, Alman çocuklarına “Arkadaşım Eşşek” şarkısını öğretip söyletir de, Barış Manço'nun ruhu şâd olmaz mı?

Beethovenfest'in konuğu olarak Bonn'da bulunan Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, program gereği 22 Eylül Pazartesi sabahı, iki seans halinde Beethovenhalle'de 10 yaşına kadar Alman öğrencilerine bir eğitim konseri yaptı. Çocuklar, başlarında öğretmenleri okul otobüsleriyle getirildi.

Şef Işın Metin'in İngilizce yürüttüğü ve çocuklara Almanca'ya çevrilen programda, önce çalgıların tanıtımı yapıldı. Küçük parmaklar yanıt vermek için birbiriyle yarıştı. Kimi bildi, kimi de kontrabasa “kemanın büyükbabası” gibi esprili yanıt verdi. Çocuklar coşkulu biçimde birbirleriyle yarıştılar.

Metin ve küçük orkestra, çocuklar için eğlenceli bir parça hazırlamıştı. Barış Manço'nun bir dönem çok gözde olan ve unutulmayan, televizyonda sunduğu programların vazgeçilmezlerinden olan “Arkadaşım Eşşek” şarkısıydı. Metin, “Bremen Mızıkacıları”ndan yola çıkarak eşeği anımsattı, ardından orkestranın viyola grubundan Can Şakul'a mikrofonu verdi. Neşe içinde şarkıyı öğrenen çocuklar gruplar halinde tekrarladılar. Şarkı öyle beğenildi ki, salonda festival görevlisi olarak bulunan gençler de toplu söyleyişe katıldılar. Hatta dinleyicilerin ardında oturan orkestra müdürü Burak Noyan da şarkıya katıldı, elleriyle yaptığı eşek taklidiyle çocukların ilgisini çekti.

Beethoven'dan seslendirilmek üzere de, 23 Eylül'deki konserin dev eseri 9. Senfoni'den Mehter esinli bölüm seçilmişti. Şef Metin, Türk vurma çalgılarının ağırlıkta olduğu bölüm olarak tanıttı çocuklara. Üçgenin vuruşuyla başlayan bölümde, kısa süre içinde çocuklar da alkışla tempo tutarak eşlik ettiler.

23 Eylül akşamı genel provası yapılan Beethovenfest konserinde, Bilkent Kompozisyon Bölümü hocalarından Doç.Dr. Tolga Yayalar'ın, festivalin önemli ortaklarından biri olan Deutsche Welle'nin (DW) siparişi üzerine bestelediği “Direniş” başlıklı orkestra eserinin Dünya prömiyeri de sunulacak.

 

Bu yazı 3558 defa okunmuştur .

Son Yazılar