Doğramacı, Şostakoviç 9. Senfoni'yle anıldı...
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Doğramacı, Şostakoviç 9. Senfoni'yle anıldı...

26 Şubat 2018 - 00:32 - Güncelleme: 26 Şubat 2018 - 01:04

Ölümünün 8. yıldönümünde Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Bilkent Senfoni Orkestrası'nın şef Gürer Aykal yönetiminde verdiği konserle anıldı. Bu konserlerin özelliği, salonun büyük bölümünün davetli konuklardan, küçük bir bölümünün de biletli dinleyiciden oluşmasıdır.

Program, Bach, Mozart ve Şostakoviç'in eserlerinden oluşturulmuştu. Bach'ın Keman ve Obua için Re minör konçertosunu konuk Fransız obuacı Philippe Grauvogel, BSO'nun başkemancı yardımcısı İrina Nikotina'yla birlikte seslendirdi. İyi kemancı Nikotina ile yaman obuacı Grauvogel, giriş ezgisiyle hemen tanınan, başka enstrümanlar için de düzenlemeleri bulunan konçertoyu, BSO'nun uyumlu eşliğiyle sundular.

İkinci eser, Mozart'ın Do Majör Obua Konçertosu'ydu. Grauvogel, özellikle ağır tempodaki ikinci bölümdeki kadansı gayet berrak biçimde iyi bir tını elde ederek seslendirdi. Eşlikte BSO'nun solo obuacısı Selçuk Akyol'un tınısı da çok güzeldi. Zaten seslendirme başlarken, iyi anlaştıkları belli olan iki obuacı birbirlerine ses vererek tonlarını ayarladılar.

Geç barok ve klasik dönemden birer yapıtın seslendirilmesinden sonra, ikinci bölümde Dimitri Şostakoviç'in “Müzikçiler bu eseri çalmaktan, eleştirmenler ise yermekten zevk alacaklardır” dediği 9. Senfoni'sini dinledik.

Yazıldığı 1945 yılında Stalin'in Hitler Almanyası ordularına karşı zaferini simgeleyecek görkemli bir kahramanlık senfonisi beklenirken, ortaya salt güzel müzikten oluşan, sadece 25-27 dakika süren bir yapıt çıkmıştı. Halbuki beklenti, çok zengin kadrolu bir orkestra için yazılacak, koronun da yer alacağı bir senfoni idi. Senfoninin Stalin'in uğurlu saydığı 9 rakamını taşıması da işin bir başka boyutuydu!

Sonuç aynen Şostakoviç'in öngördüğü gibiydi. Rejim eleştirmenlerince şiddetle yerilmiş, yapıt “Rus ruhuna aykırı” ilan edilmişti. Buna karşın 9. Senfoni zaman içinde bestecinin Rusya'da en çok seslendirilen eseri haline gelecekti.

Son üçü birbirine bağlı olarak çalınan beş kısa bölümden oluşan, alaycı yaklaşımı ve sürprizleriyle dikkati çeken yapıt, şef Gürer Aykal yönetiminde mükemmel seslendirildi. Özellikle yapıtın ezgiselliğinde ve duygu aktarımında önemli rolleri bulunan tahta ve bakır üflemelilerin etkinliği çok başarılıydı. Fagotta Ozan Evruk eserin önemli solosunda hârika bir ton sergiledi. Piccolo flütte Ebru Aykal, flütte Albena Sezer, trombonda Cem Güngör, kornoda Laszlo Gyarmati, trompette Julian Lupu'nun sololarının yapıtın başarıyla seslendirilmesinde önemli katkısı vardı.

3 Nisan 2018'de de, BSO gene Gürer Aykal yönetiminde bu kez Doğramacı'nın 103. doğumgününde Gülsin Onay'a Mozart'ın 9. Piyano Konçertosu'nda eşlik edip, Korsakov'un sevilen yapıtı Şehrazad'ı seslendirecek.

 

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

25 Şubat 2018

 

Bu yazı 3691 defa okunmuştur .

Son Yazılar