“Fotoğrafla siyasi propaganda” üzerine...
Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

“Fotoğrafla siyasi propaganda” üzerine...

26 Ekim 2014 - 16:21

Geçen hafta Cumhuriyet'in Kültür sayfasında Ankara Bürosu'ndan Selda Güneysu'nun verdiği haberi okuyunca hayretler içinde kaldım. Haberden anlaşılan şu: Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenledikleri Eskişehir Opera ve Bale Günleri kapsamındaki temsillerden birinde, opera sanatçıları Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'le fotoğraf çektirmişler! Birisi de çıkıp bunu Başbakanlık İletişim Merkezi'ne şikayet etmiş! Bu şikayet genel müdürlüğe  intikal ettirilmiş. Genel Müdür Vekili Selman Ada da personele bir yazıyla uyarıda bulunmuş.

Haberde, genel müdürlük yazısı aynen şu biçimde alıntılanmış:

BİMER’e yapılan ve gereği için genel müdürlüğümüze gönderilen başvuruda, müdürlüğünüzce 2014 yılında gerçekleştirilen Eskişehir turnesinde, müdür ve turneye katılanların Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı ile fotoğraf çektirerek, bu fotoğrafların siyasi propaganda amacıyla Mersinli sanatseverlerle paylaşıldığı anlaşılmıştır. Müdürlüğünüzce gerek müdürlük faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Mersin ilinde ve gerekse il dışında gerçekleştirilen turnelerde görev alan tüm müdürlük personelinin siyasi propaganda niteliği taşıyan ya da bu şekilde anlaşılabilecek tutum ve davranışlarda bulunulmaması konusunda uyarılmalarını önemle rica ederim.”

Sözkonusu fotoğraf hangisidir bilemem ama, tanıklık ettiğim olaylar hep şöyledir. Seçilmiş bir “kamu görevlisi” olan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, bu opera bale günleri sırasında verilen temsillerden sonra sahneye çıkar, sanatçıları tek tek kutlar ve teşekkür eder. Bu sırada da herkes fotoğraf çeker, basın dahil... Fuayede de fotoğraf çektirenler olur. Bunun neresi siyasi propaganda?

Geçmişte bizim Cumhurbaşkanlarının ve De Gaulle gibi yabancı devlet başkanlarının opera temsilleri sonrası sanatçılarla birarada çekilmiş yığınla fotoğrafı vardır. Bunlar siyasi propaganda mıdır?

Pek çok eski opera sanatçısının arşivini eski Cumhurbaşkanları İsmet İnönü'yle, Celal Bayar'la çekilmiş fotoğraflar birer anı olarak süsler!

Adnan Menderes'in sevgilisi bile bir opera sanatçısı rahmetli Ayhan Aydan idi.

Sözkonusu fotoğrafta parti bayrakları, amblemleri kullanılmışsa onu bilemem! Şef Rengim Gökmen'in Kraliçe Elizabeth ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yetenekli çocuklarımızın Çankaya Köşkü'nde verdiği konser sırasında çekilmiş fotoğraflara ne demeli? Siyasi propaganda mı?

Şimdi, varsayalım Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, bir temsil için operaya gitseler (!), temsilden sonra da sanatçıları kutlar ve onlarla sohbet ederlerken fotoğrafları çekilse ne olacak? Siyasi propaganda mı?

Keşke genel müdür vekili, doğrudan personeli uyarmadan önce bu “şikayet”i kendisine ileten mercie, bir yanıt yazısı yazsaydı!


 


 


 

Bu yazı 3754 defa okunmuştur .

Son Yazılar