Piyanonun yeni Evliya Çelebi'si: Can Çakmur
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Piyanonun yeni Evliya Çelebi'si: Can Çakmur

02 Ekim 2019 - 15:02 - Güncelleme: 03 Ekim 2019 - 12:57

Yüksek kalibreli yarışmalar, solistlerin yaşamına yön verecek sonuçlar sağlar. Günümüzde uluslararası dolaşımda yer alan pek çok solistin böyle bir öyküsü vardır. Piyano dalında yarışma kazanmaları sayesinde önlerinde uluslararası solistlik kariyeri vizyonu açılan yetişkin piyanistlerimize iki örnek Fazıl Say ile Özgür Aydın'dır. Şimdi genç piyanist olarak, kazandığı İskoç Piyano Yarışması ve ardından 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması sayesinde yıllık programı tam bir “seyahatname”ye dönen Can Çakmur (d.1997) uluslararası piyasada önemli bir çıkışı sürdürüyor.

Henüz Weimar Franz Liszt Müzik Akademisi'nde lisans öğrencisi olmasına karşın, 2019-20 sezonu Can Çakmur için müthiş bir yoğunlukta görünüyor. 2018'deki Hamamatsu yarışmasını kazanmadan önce Türkiye'de daha çok resitallerle kendini gösteren Can Çakmur, bu kez üç devlet senfoni orkestrasının programında solist olarak yer alıyor. Ayrıca Eskişehir B.B. Senfoni Orkestrası'yla geçtiğimiz ay sezon açılış konserinde çaldı bile.

Can Çakmur'un en büyük avantajı küçük yaştan konservatuvar kalıpları içine sıkışmak yerine, ODTÜ Koleji'ni İngilizcesini mükemmel hale getirerek ve tüm fen, edebiyat derslerinden iyi notlar elde ederek bitirmiş olması. Bu, genç piyanistin hem muhakeme yeteneğinin gelişmesine, hem de genel kültürünün zenginleşmesini sağladı. Şimdi, henüz 22 yaşında olmasına rağmen, uluslararası piyasada gelen teklifler karşısında kendi kararını en sağlıklı biçimde kendi başına verebiliyor.

Özellikle 10. Hamamatsu Yarışması sonrası Japonya'da en tanınan yabancı sanatçılar arasına giriveren Can Çakmur'un, bu ülkeye yaptığı her turne, çeşitli salonlardaki resital ve orkestra eşlikli konserleri hep “kapalı gişe”…

Can, biri Londra'da, biri Japonya'da iki aynı menajerle çalışıyor. Bu menajerlerin önceliği Can için “Aşırı yorucu olmayacak ve sürdürülebilir bir kariyer planı yapmak.”

Geçtiğimiz yazki turnesiyle ilgili, Can bakın ne diyor: Herkesi en çok sevindiren nokta neredeyse bütün konserlerin 'sold-out' olması. Geçtiğimiz yaz Sapporo'daki resitalin biletleri tam 2 ay önceden tükenmiş! Japonya'da, bu salonlarda çalma şansım olduğu için çok mutluyum. Hepsinin akustiği ve izleyicisi olağanüstü. İzleyiciler konserlere sıklıkla notalar ile geliyorlar!”

5 Ağustos Sumida Hall resitali ve 12 Ağustos Muza Kawasaki Hall Tokyo Senfoni ile Schumann Konçerto konserinin tüm biletleri satılmıştı. 2000 izleyicinin geldiği Tokyo Senfoni ile Konseri ve NHK’nın kaydettiği 1800 kişinin geldiği Tokyo Sumida Hall resitalini NHK tüm kanallarında, radyolarında toplam 200 kez yayınlamak ve Avrupa Yayın Birliğinin ortak veritabanına sunmak için Can'la bir anlaşma da yaptı. Ayrıca uzun bir röportajı da bu ay içinde yayımlaması bekleniyor.

İlk CD'si yarışma armağanı olarak BIS tarafından yayımlanan Can, 6-10 Ocak tarihleri arasında Londra'da yeni bir CD kaydedecek ve gene BIS firması prodüksiyonu üstlenecek.

İlk CD ile ilgili tepkiler çok olumlu . CD’nin Japonya ve Avrupa’da satışlarının çok iyi gittiği bilgisi sevindirici. Nisan ayında piyasaya sürülen albüm Temmuz ayında Res Musica dergisi tarafından ayın kaydı seçildi. Pizzicato dergisi tarafından 5 yıldız üstü (supersonic) ve Classica France tarafından 5 yıldız verildi.

Fransız Diapason dergisinin Eylül sayısında, ciddi bir eleştirmen tarafından büyük övgülerle birlikte CD'ye 5 diapason (yıldız) verildi.

Can'ın bu sezonki program taslağına şöyle bir göz attım: İngiltere, İskoçya, Almanya, İtalya, Polonya, Gürcistan, Belçika ve yoğun biçimde Japonya'da pek çok resital ve orkestralı konserler yer alıyor. İspanya turnesinin de eli kulağında gibi...Mozart, Liszt, Chopin, Schumann, Grieg ve Mehdelshonn konçertolar bu sezonun orkestralı eserleri. Çalacağı orkestralar ise şunlar: BBC Senfoni, Okayama Filarmoni, Shizuoka Filarmoni, Pomorska Filarmonu, Telavi Festival, ÇukurovaDSO, İzmirDSO ve CSO.

BBC Senfoni'nin Can'ı, kurumun Fairfeld Salonlarının renovasyon sonrası yeniden açılış konseri için istemiş olması kendisinin İngiltere'de kariyeri açısından önemli..

Can Çakmur'u Ankara'da dinlemek isteyenler 24 ve 25 Ekim 2019 akşamlarını not alıp, biletlerini önceden edinsinler. Can, Liszt 1. Konçertoyu Cemi'i Can Deliorman şefliğindeki CSO eşliğinde seslendirecek. 24 Aralık'ta ise Erimtan Müzesi Salı Konserleri'nde bir resital verecek. Bu resitalin biletleri satışta.

Piyanonun yeni Evliya Çelebi'sine “Seyahatnamesi” için başarılar diliyorum. Eli iyi kalem tutan Can, mutlaka notlarını alıyordur.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

2 Ekim 2019, Kaş

 

Bu yazı 4427 defa okunmuştur .

Son Yazılar