Rahmaninov dinleseydi, alnından öperdi...
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Rahmaninov dinleseydi, alnından öperdi...

20 Kasım 2018 - 23:13 - Güncelleme: 20 Kasım 2018 - 23:34

Bazen gerçeküstü, olmayacak şeyler düşünürüz. Piyanist Emre Yavuz'u (d.1990) 20 Kasım 2018 akşamı Erimtan Salı Konserleri'nde dinlerken öyle yaptım. Ne düşündüm biliyor musunuz? Sergey Rahmaninov, şayet bu resitali dinliyor olsaydı, sonunda gider Emre Yavuz'u alnından öper, “Ben de ancak bu kadar çalabilirdim” derdi!

Bu gerçeküstü düşünceye yönelmemizin nedeni, Emre Yavuz'un Rahmaninov'un 10 prelüdünü, müthiş bir yoğunlaşma içinde, büyük bir enerjiyle seslendirerek edindiği olağanüstü tekniği sergilemesiydi. Ardından bestecinin 2. Piyano Sonatına da fırtına gibi başlayıp, salonu dolduran dinleyiciyi kendisine hayran bırakan Emre, Rahmaninov'un (1873 – 1943 ) 75. ölüm yılı nedeniyle Avrupa'nın ve Türkiye'nin çeşitli kentlerinde, piyano müziğinin 20. yüzyıldaki büyük bestecisinin anılmasına önayak oldu.

2. Sonatın ağır bölümünü çalarken, birden yıllar öncesine geri döndüm. Rahmetli Kamuran Gündemir'in Ankara Devlet Konservatuvarı'ndaki küçücük odasında, Emre'yi çalıştırırken bir fotoğraf çekmiştim. Şimdi internette arama motorlarında çokça rastlanan bu fotoğraf, Kamuran Gündemir'in “Ben bu çocuklara tuşun dibiyle iyi ilişki kurmayı öğretmeye çalışıyorum” sözlerini hatırlatır hep. Nitekim Emre Yavuz da, hocasından öğrendiği bu ilişkiyi, yurtdışında Roland Batik, Karlheinz Kämmerling, Arie Vardi gibi ustalarla ne denli geliştirdiğini de bize gösterdi. Enerjik rahmaninov'lardan sonra “bis” olarak öyle bir Scarlatti çaldı ki, tınılar kadife gibi ulaştı kulaklarımıza.

Emre, master çalışmasını İsrail'de tamamladı. Halen Viyana merkezli olarak çalışıyor, Almanya'ya gidip gelerek konser solisti diplomasını da almak üzere. Bugüne kadar kazandığı yarışmalar, konser başarıları, iyi bir menejerlik firmasıyla çalışması halinde, inanıyorum ki katlanarak artacak. 6660 sayılı yasadan yararlandırılan, tam yurtdışında eğitim aşamasına geldiğinde, hükümet değişimi sonucu bu destekten yoksun bırakılan “son hârika çocuk” Emre Yavuz, kendi kanatlarıyla Manş'ı da, Atlantik okyanusunu da aşacak teknik kapasite ve müzikaliteye sahip. Bahtı açık olsun.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

20 Kasım 2018

Bu yazı 3661 defa okunmuştur .

Son Yazılar