Renk ve ezgi zengini Tura keman konçertosu
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Renk ve ezgi zengini Tura keman konçertosu

22 Mayıs 2015 - 15:29

Bazen bir eseri merak edersiniz ama denk düşürüp dinleyemezsiniz. Bu yıl 81. yaşını kutlayan, Türk ve Batı müziğini en iyi kaynaştıran bestecilerimizden biri olan Yalçın Tura'nın Keman Konçertosu böyle merak ettiğim bir eserdi. 1995'de Ankara'da o zamanki adıyla BASSO, 2007'de İstanbul'da CRRSO ile seslendirilmiş, ama ikisini de yakalama olanağı bulamamıştım. 21 Mayıs gecesi için CSO'nun programını çok önceden not almıştım.

Şef Orhun Orhon yönetimindeki CSO, bu konserde iki genç üyesine eşlik ediyordu. Başkemancı sandalyesinde Menevşe Aydoğdu vardı. Yalçın Tura'nın keman konçertosunu, 1. keman grubu üyesi oğlu Hasan N. Tura seslendirecekti. Hasan Tura, 2014-2015 sezonunu gerek besteci, gerekse kemancı ve şef kimlikleriyle hayli yoğun ve başarılı geçirdi. Solo keman etkinliklerini bu icra ile kapatacaktı.

Yalçın Tura'nın klasik hızlı-ağır-hızlı konçerto formundaki eserinin bu denli ezgisel zenginlik içereceğini doğrusu düşünmemiştim. Tura'nın besteci olarak buluşculuğu, yaratıcılığı malûm. Ama keman konçertosunu öyle değişik temalarla donatmış, Türk makamsallığı ile Batı çalgılarını öyle ustalıkla kaynaştırmış, solo kemana da öyle zor ama renkli roller biçmişti ki, süre olarak hayli uzun olan konçertonun neredeyse bitmesini istemedik.

İKİ İYİ BİRBİRİNİ BULUNCA

Hasan Tura , hayli sıcak salon ve üzerindeki frakın da etkisiyle ter dökerek, zor ve uzun eseri mükemmel bir icra kalitesiyle sundu. Eserdeki  Anadolu ve eski İstanbul esintileri içeren, makamsal geçişlerle bezeli, eşlikli bir keman taksimi niteliğindeki ağır bölmeyi, hem incelikli yazısı, hem de icra kalitesi olarak çok beğendim. Klarnet, obua, flüt ve kornoların,buradaki katkıları önemliydi.

Y. Tura Keman Konçertosu'nun hızlı tempodaki uzun birinci ve son bölümlerinde de solist, tüm dikkat ve becerisiyle dikkati çekti. Birinci bölümde, pekala kemancıların bağımsız solo olarak çalabileceği nitelikteki kadanstaki teknik güçlükleri günlük gam çalışması yaparcasına rahatlıkla ve güzel bir tonla çaldı. Tura ve Orhon birbirlerini içtenlikle kutladılar.

Hasan, sonunda sahneden inerek babasını oturduğu yerde kutlayıp sahneye taşıdı. Coşkulu alkış, besteci, solist, şef ve orkestra içindi.

Eşlikte de orkestra sezon sonu olmasına karşın, diri ve bütüncüldü. Şef Orhun Orhon'la iyi bir diyalog kurdukları anlaşılıyordu. Orhun Orhon'u eseri iyi öğrendiği, az provayla orkestrayı bu konsere hazırladığı ve elde edilen sonuç için, CSO'yla birlikte kutlamak gerek.

BAKIRLARA BRAVO

Kutlamayı hak edenler arasında özellikle iki gün önce Brass Filarmoni ile üstün efor sarfetmiş bakır üflemeli çalgıcıları saymadan geçmeyelim. O yorgunluk üstüne, bu eseri tek prova ve sabah bir genel provada çaldıktan sonra akşama konserde başarılı etkinlik gösterdiler. Örneğin trompet grubunda Cem-Onur Sevgi kardeşler ve Kutay Maktay, Brass Filarmoni'de 6 trompetin üçü olarak gene yanyana oturuyorlardı. Başta Şostakoviç'in Trompetli Piyano Konçertosu olmak üzere solistik etkinliklerden hep yüzünün akıyla çıkan Cem Sevgi, CSO sınav açarsa trompet grubunun şef yardımcılığı ve ardından şefliği için öncelikli aday.

ŞENLER'İN PARLAK ROKOKO'SU

Konserin ilk yarısında, orkestranın en sempatik ve genç üyelerinden iyi çellist Onur Şenler, P. İ. Çaykovski'nin viyolonsel edebiyatının vazgeçilmezlerinden “Bir Rokoko Teması Üzerine Çeşitlemeler”ini seslendirdi. Taa ADK öğrenci orkestrasından itibaren yeteneği ve çalışkanlığıyla dikkati çeken Şenler, Çaykovski'nin kendi yarattığı süslemeci Rokoko temasındaki renk ve incelikleri iyi bir tonla ortaya çıkardı. Sadece dinleyicinin değil, orkestra üyelerinin de coşkulu alkışını aldı.

BİRKAÇ NOT

Konserle ilgili birkaç not da paylaşayım:

Önce yönetimi ilgilendiren önemli bir eksiklik.:Orkestranın geleneğine göre, 21 Mayıs'ta özelllikle seçilmiş iki genç solistle verilen bu konser, “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” konseriydi. Ama program kitapçığına bununla ilgili ibare yerleştirilmemişti. İçinde yaşadığımız dönemde bu tür eksikliklerle dinleyicilerde kuşkuya yol açmamak gerek.

***

Olumlu bir haber: Viyola grubunun kıdemlisi Selim Öğüt geçirdiği omuz ameliyatından sonra nekahat dönemini tamamlayarak rahlesine döndü.

***

Bir emeklilik: Orkestranın emektar protokol görevlisi Arif Ülker emekliye ayrılmıştı. Fahri olarak bir süre daha hizmet verdi ama sonunda yasal statüsüne geçerek orkestradan ayrıldı.

***

Çıkışta arkada kamyon, CSO'nun enstrüman kutularını yüklemeye başlamıştı. CSO 24 Mayıs'ta 14. Uluslararası Mersin Festivali'nin 1. Şef Vekili Selman Ada yönetiminde kapanış konserini yapacak.

 

Bu yazı 2955 defa okunmuştur .

Son Yazılar