Eskişehir'de Balkan esintisiyle yeni sezon
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Eskişehir'de Balkan esintisiyle yeni sezon

12 Ekim 2019 - 13:54 - Güncelleme: 12 Ekim 2019 - 16:19

Kendi çatısı altında sürekli etkinlik gösteren orkestraya sahip sayılı üniversitelerden biridir Eskişehir Anadolu Üniversitesi. Kurucu şefi, Moskova Çaykovski Konservatuvarı mezunu Burak Tüzün'ün gayretleriyle ilk yıllarda her hafta değişik programlı konser yaparak devlet orkestralarıyla rekabet eden bu orkestra daha sonra, sadece 23 kişilik daimi kadrosu bulunması, öğrenci ve öğretmenlerden takviye alma zorunluluğu nedeniyle konser sayısını azalttı. Son beş yıl Murat Sümer'in sanat yönetmenliğini yaptığı orkestraya bu sezon yeni bir sanat yönetmeni danışmanlık yapacak ve programları hazırlayacak. Yeni sanat yönetmeni, İTÜ Devlet Konservatuvarı'ndan besteci-şef Oğuzhan Balcı (d. 1977).

Orkestranın yeni sezonda ayda bir olmak üzere toplam 8 konser yapması bekleniyor. Açılış konseri 10 Ekim 2019 Perşembe akşamı üniversite içindeki Atatürk Kültür Merkezi salonunda verildi. Orkestrayı şef Oğuzhan Balcı yönetiyordu, solist olarak uluslararası kemancımız Cihat Aşkın sahnedeydi. Başkemancı sandalyesinde Gülen Ege Serter, 2. keman grup şef sandalyesinde Şenol Aydın oturuyordu. Viyola grup şefi Burcu Yazıcı , viyolonsel grup şefi Melih Kara, kontrbas grup şefi Orhan Mert Keser'di. Grup şeflerinin hepsinin değişik akademik ünvanlarıyla konservatuvarın eğitim kadrosunda yer aldığını belirtmeliyim. Bir gün önce konservatuvarın önemli etkinlik salonu 2003'e adı verilen, değerli dost Koral Çalgan'la birlikte dinledik konseri.

Balcı ilk yarıya kendine ait iki eseri koymuştu. İlki 2013 yılında ASO'nun Balkan ülkelerine çıkacağı turne için yazdığı Balkan Uvertürüydü. Ardından bestecinin 2007'de prömiyeri İstanbul'da yapılmış olan Cihat Aşkın'ın isteği üzerine bestelediği keman konçertosunu dinledik. İçinde geleneksel makamsal müziğin değişik renklerinin de yer aldığı ve Balcı'nın kimi hocalarına birer dost selamı gönderdiği bu konçertoyu Aşkın, her zamanki güzel tonu ile mükemmel icra ederek salonu dolduranların büyük alkışını aldı.

Yıllar boyu düzenlediği kültür sanat etkinlikleri ile ülkenin önemli eğitim kurumlarından biri olduğunu ifade eden Cihat Aşkın, şunları söyledi:  “Anadolu Üniversitesinin bünyesinde barındırdığı senfoni orkestrası her kurumda bulunmuyor. Bu ekiple çok sayıda konser vermiş biri olarak, orkestranın çok iyi durumda olduğunu söylemeliyim. Bu sene Oğuzhan Balcı ile yoluna devam edecek olan bu orkestra, yepyeni bir vizyonla seneye başlıyor. Oğuzhan Balcı’nın keman konçertosu ile başlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. ”

Konserin ikinci yarısında ise, A. Dvorak'ın Sol majör 8. Senfoni'si icra edildi. Salon tümüyle doluydu. Üniversite rektörü Şafak Ertan Çomaklı kitapçıktaki kısa giriş yazısında, orkestranın 2019-20 öğretim yılı açılışını adına yakışır biçimde gerçekleştirdiğini belirterek solist, şef ve katılımcılara teşekkürlerini sundu. Ancak konserde yoktu, üst yönetimi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal temsil ediyordu.

Yeni sanat yönetmeni şef Oğuzhan Balcı, Orkestranın oldukça dinamik bir yapıda olduğunu belirterek, “Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası elemanları, hem eğitmenler, hem öğrenciler hem de Eskişehir’den katkı sağlayanlarla çoklu bir organizma halinde bulunuyor. Bu da orkestranın müzikal anlayışına ayrı bir dinamizm katıyor” dedi.

Orkestranın henüz yıllıkprogramı belli değil, çünkü sanat yönetmeni yeni başlamış durumda. Sanırım göç yolda düzülecek ve her ayın programı adım adım belirlenip açıklanacak.

Eskişehir, her yönüyle gelişimine damga vuran Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in imzasını taşıyan bir kent. Bu üniversite ve devlet konservatuvarı da onun kuruculuğunu yaptığı kurumlar. Ne mutlu ki şimdi kentin biri her hafta konser yapan Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile Üniversitenin ayda bir konser yapan ASO'su olmak üzere iki müzik sanat kurumu birden var. Tiyatrolar tıklım tıklım. Darısı bir kalıcı operanın başına. Çünkü hem sanatçı, hem dinleyici-seyirci potansiyeline sahip bu kent.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

12 Ekim 2019, Ankara


 

Bu yazı 3694 defa okunmuştur .

Son Yazılar