Ve En Güzel Ses Huzurlarınızda...
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Ve En Güzel Ses Huzurlarınızda...

11 Temmuz 2021 - 17:22 - Güncelleme: 12 Temmuz 2021 - 19:01

Son dönemde sanat kurumlarının mekân sorunlarının giderilmesi bağlamında en sevindirici gelişme, yıllardır çalışmalarını sıkıntı içinde sürdüren Devlet Çoksesli Korosu'nun daimi bir “ev”e kavuşabilmesi oldu.

CSO ADA ANKARA olarak adlandırılan yeni sanat yerleşkesinde halka açık olacak iki ana bina bulunuyor. İlki 30 yılı aşan bir serüven sonunda tamamlanan ana ve mavi salonlarıyla Yeni CSO, diğeri Tarihi CSO...

Şu sıralarda restorasyon çalışmaları hızla devam eden Tarihi CSO Binası, Devlet Çoksesli Korosu'nun yeni evi. Restorasyon ve iki binanın tek bir yeşil alan içinde açık bağlantısı tahminen Kasım ayında tamamlanmış olacak. Ama bu düzenleme çalışması, koronun çalışmasına engel değil, çünkü Yeni CSO'daki Ana Salon ve Mavi Salonda şefleri Burak Onur Erdem'le hummalı bir prova ve kayıt çalışması sürdürüyorlar.

Pandemi yasakları hafifletildikten sonra, DÇK, halka açık ilk konserini 14 Temmuz Çarşamba akşamı saat 20.00'de “Portreler-1 / Zamanların Sesi” başlığı altında verecek. Faure, Brahms ve Volkan Akkoç'un eserlerinden oluşan programda madrigaller ve romantik dönem koro eserleri, Filiz Balkız'ın piyanosu eşliğinde seslendirilecek. Bu konserde DÇK'nın düzenlediği 2018 Koro Eseri Beste Yarışması'nda birincilik ödülünü kazanan Volkan Akkoç'un, Yunus Emre'nin 'Aşkından Yanar Yüreğim' şiiri üzerine bestesinin dünya prömiyeri de yapılacak.

Meraklısına tam programı da verelim:

Gioacchino Rossini - Petite Messe Solennelle: Kyrie

Leonhard Lechner - Sen Emanet Kal

Hans Leo Hassler - Uzaklaşırken

Gabriel Faure - Cantique de Jean Racine

Walter Strauss - Ben Senin Sen Benim

Gabriel Faure - Madrigal

Giovanni Bonato - Winding words of wisdom (Yunus Emre / Kul Nesimi)

Volkan Akkoç - Aşkından Yanar Yüreğim * (Yunus Emre)

Henning Sommerro - This River (Mevlana)

Johannes Brahms - Zigeunerlieder

II. Hochgetürmte Rimaflut

VII. Kommt dir manchmal in den Sinn

VIII. Horch, der Wind klagt

Robert Schumann - Zigeunerleben

Javier Busto - A tu lado

Bu konserdeki bazı eserler bir gün önceki iki yoğun kayıt seansında da yer alıyor. Vox Intimus (İç Ses) ve Vox Nostra (Bizim Sesimiz) başlıklı iki dijital yayının kayıtları alınacak. Bunlardan “Bizim Sesimiz”in programı önemli çünkü iki yabancı besteci, Giovanni Bonato (İtalya) ile Henning Sommerro'nun (Norveç) Yunus Emre ve Mevlana'nın sözleri üzerine bestelerini de kapsıyor.  Orhan Veli'nin bir şiiri üzerined bir beste de ilerde yapılacaklar arasında yer alıyor. Şef Burak Onur Erdem, “Bu toprağın şiirinin Avrupalı bestecilerin duyumunda nasıl bir yer edindiğini görmek bizler için çok orijinal bir içerik oluşturuyor” diyor.

DÇK, Avrupa Profesyonel Korolar Birliğinin (TENSO) 21 üyesinden biri. Şef Erdem bu ilişkiye çok önem veriyor: “ Avrupalı korolar arasında Türkçe eserlerin dolaşımını sağlamak ve uluslararası ortaklıklarımızı beslemek bizim için bir öncelik. Bir yandan Türk bestecilerimizin ödüllü eserlerinin prömiyerleri de önce dijital, ardından da canlı konserlerde yer alıyor olacak.”

Koro, Temmuz ayını 31 Temmuz Cumartesi, saat 21.00'de “Karanlıktan Aydınlığa / Barok’tan Romantik Dönem’e düet, trio ve kuartetler” başlıklı konserle Yeni CSO Mavi Salon'da kapatacak. Vivaldi, d’Astorga, Schubert, Schumann ve Brahms'ın eserlerini, Gülce Sevgen'in piyanosu eşliğinde soprano İrem Kırgız, mezzosoprano Elifcan Küçük, alto Gamze Yıldırım, tenorlar Erdem Serkan Saraç, Oğulcan Gökalp, Ahmet Camcı, baritonlar Eren Ateşoğlu, Buğra Aydınoğlu ve bas Mert Kamiloğlu seslendirecekler. Dinleyici öylece koro üyelerinin solistik özelliklerine tanıklık etmiş olacak.

Peki, Ankara'daki halka açık konserlere gidemeyen, internetle pek arası olmayanlar, Avrupa'nın gözdolduran koroları arasında yer alan DÇK'nu dinleyemez mi?

Yazlıkta olanlar için iki olanak Ağustos ayında. Koro, Türkiye'de çok sevilen Carl Orff'un Carmina Burana başlıklı eserinin vurmalı çalgılar ve piyano eşlikli versiyonunu hazırlıyor. 15 Ağustos 2021’de Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Patara Antik Tiyatro’da, 18 Ağustos 2021’de ise Denizli'de Hierapolis Antik Tiyatro’da şef Burak Onur Erdem yönetiminde seslendirilecek eserin solistleri soprano Görkem Ezgi Yıldırım, tenor Kaan Buldular ve bariton Kevork Tavityan. Piyanoda Filiz Balkız, vurmalı çalgılarda Mert Kocaili, Can Kıyıcı, Serkan İşcan, Mustafa Aykut Köselerli, Erbil Aydınlı sahnede olacak. Bu iki konserden birini TRT canlı olarak yayınlayacak. Böylece geniş bir kitle konseri izleme olanağına kavuşacak.

Devlet Çoksesli Korosu'nun neredeyse iki sezonluk programı hazır. Aşılarını oldular ama Delta varyantıyla dünya yeniden sallanmaya başlarken, uygulamanın kısa dönemler halinde koşullara göre yapılması kaçınılmaz gibi duruyor. Dileğimiz aşılama sonucu konserlerin devam edebileceği ortamın sürekli sağlanabilmesi...

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

11 Temmuz 2021, Ankara


 

Bu yazı 2946 defa okunmuştur .

Son Yazılar