• Reklam
İBRAHİM KARAOĞLU

İBRAHİM KARAOĞLU

Başka Ayna

Hakkında

1958 yılında Ankara'da doğdu. Coğrafya ve Psikoloji öğrenimi gördü.
İlk öykü  kitabı "Dalga Dibe Düştü" 1985'te yayınlandı.
Cumhuriyet, Hürriyet, Güneş, Siyah Beyaz, Birgün gibi gazetelerde ve Varlık, Dönemeç, E Dergisi, Gösteri, Bilim ve Sanat, Somut, Artist, Dünyanın Öyküsü, Bavul gibi dergilerde yazıları yayınlandı.
TRT1 ve TRT2'de (Stüdyo Ankara, Düşleri Boyamak) ve TRT Türkiyenin Sesi Radyosunda (Bavulun Dolu Sanatla) adlı kültür sanat proğramlarında danışmanlık ve sunuculuk yaptı.
İkinci öykü kitabı "Gölgeler ve Yelkovan" 2014'te Orhan Kemal Öykü Ödülü (2.'lik) aldı. Altın Koza Film Festivali "Yılmaz Güney Film Öyküsü Ödülü", Samim Kocagöz Öykü Ödülü, Tarık Dursun K. Öykü Ödülü, Orhon Murat Arıburbu Film Öyküsü Ödülü gibi ödüllerin yanı sıra şair Ahmet Erhan'la birlikte senaryosunu yazdığı "Büyük Sinbad" adlı kısa filmle de 3. Ankara Film Şenliği Kısa Film Ödülü gibi pek çok ödül aldı. Yurtışında: Lucien Rama, Barbara Lips Kant gibi yazarlarla ortak kitapları ve Hong Kong'da yayınlanmış kitaplarının dışında küratörlüğünü yaptığı çok sayıda uluslararası sergiler için, yayınlanmış kitap ve katologları bulunmaktadır. 

 

Son Yazılar