• Reklam
İSMAİL HAKKI AKSU

İSMAİL HAKKI AKSU

İstanbul'da Sanat

Hakkında

Ordu Perşembe’de 01.01.1950 tarihinde doğdu. İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1975'de İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu ( bu günkü M.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi) Dekoratif Resim Bölümünden mezun oldu. 1977- 1978 sezonunda sınavla Dekoratör, Ressam olarak girdiğim İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde, basın-halkla ilişkiler, araştırmacı ve oyun yazarı olarak çalışmalar yaptı. Yağlı boya, sulu boya ve fotoğraf sergileri açtı, yarışmalara katılıp ödüller aldı. İlk ödülü, öğrenci iken, Türkiye İş Bankasının Ankara’daki Genel Müdürlük binası için yaptığımvitray çalışmasıdır. Devlet operasında ve birçok özel tiyatrolarda dekor kostüm çalışmaları yaptı.

2010 yılında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi 50. yılı kitabını yazarak, 1960 yılından günümüze İstanbul Operası’nın 50 yıllık gelişimini belgelerle kitap haline getirdi.Tüm opera sanatçılarının katılımıyla Opera Ressamları Sergisi düzenledi. Opera ve klasik müzik konularında kendi olanaklarımla Londra, Paris, Münih vs. gibi şehirlerde opera ve konserler izledi, sahnelerinde incelemeler yaptı. İstanbul Opera Festivali projesini DOBGM’e sundu ve hemen beğenilerek uygulamaya başlandı. İstanbul Operası’nın kuruluşunun 50. yılı için hazırladığı İSTANBUL OPERASI 50. YIL kitabı DOBGM tarafından bastırıldı. Bu kitapta, Osmanlı’dan günümüze İstanbul’da opera etkinliklerine kısa bir bakışla, İstanbul Operası sanatsal ve yapısal olarak inceleniyor.

Kadıköy Süreyya Operası fuaye ve galerilerinde,’’ DOBGM Dekor ve Kostüm’’ ve ‘’DOBGM Afişleri’’ sergileri hazırlıklarına katıldı. Aynı meknda 2015 yılı ilk yarısında ‘’Türk Bestecileri’’ sergisi yaptı. İstanbul Devlet Operasının kuruluştan bu yana, kaybolmaya yüz tutmuş tüm belgelerini toparlayıp dev bir arşiv haline getirdi. Halen basım aşamasında 5 kitabı bulunmaktadır.

Kitaplar:

İstanbul Operası 50. Yılı (DOBGM)

Basım aşamasında:

-MUTFAKTA OPERA BE BALE adlı bir müzikal oyun.

-İstanbul Şehir Operası

-İstanbul Atatürk Kültür Merkezi

-Taksim Meydanı

- Aydın Gün

Son Yazılar