Dünyanın en yeni ve pahalı piyanosu
Reklam
  • Reklam
AYŞE ÖKTEM

AYŞE ÖKTEM

Ses Evreni

Dünyanın en yeni ve pahalı piyanosu

05 Aralık 2015 - 14:00

* Piyanonun en yeni, en lüks olanı insanı hayal dünyasına sürüklüyor

İtalyan tasarımcı ve zanaatkâr usta Frank Pollaro, ünlü piyano firması Steinway & Sons’ın 600 000 nci piyanosu için Fibonacci spiralinden esinlenen bir piyano üretti.

Burada küçük bir hatırlatma yapalım: Leonardo Fibonacci (1170-1250), her sayının kendinden önceki iki sayının toplamına eşit olduğu sayı dizisine adını veren (“Fibonacci Dizisi") ünlü Pisa’lı matematikçi. Fibonacci dizisindeki sayılar doğada, sanatta, yaşamın çeşitli alanlarında çokça rastlandığından, sayı dizisi çok büyük önem kazanmıştır. Sayı dizisinden hareketle oluşturulan spirale de Fibonacci Spirali denmekte.

  

Doğadaki en bilinen simgesi salyangoz ya da nautilus isimli deniz canlısı gösterilmektedir.

Ünlü usta Pollaro’nun doğadaki uyumu temsil eden Fibonacci Spiralinden esinlenerek yarattığı piyano bütünüyle el yapımı; kaplaması altı adet Macassar abanoz kütüğünden imal edilmiş. Spiralin çizgileri piyanonun kıvrımına doğru birleşerek, o güzelim şekli oluşturmakta. Bronz ve sentetik fildişi parçalar da güzelliğine güzellik katmış.

Dört yılda ve toplamda 6 000 saatlik çalışma sonucunda ortaya çıkan bu şaheser konusunda yapımcısı Pollaro, esin kaynağı Fibonacci spiralini 600 000 sayısı üzerinde düşünürken bulduğunu anlatıyor. Formunu bozmadan, açılarak devam eden çizgilerden oluşan spirali Steinway & Sons’ın ilk günden bugüne kadar geçirdiği evrime, gelişimine benzetmiş.

2.7432 metre uzunluğunda olan piyano halen en uzun kuyruklu piyano olma özelliğini taşıyor. 2.4 milyon dolar değerindeki Fibonacci piyanoyu tören havasındaki özel bir konserde ilk kez Lang Lang çalmış.

Steinway yetkilileri bu piyanolardan altı adet imal edileceğini açıklamış. Ancak yeni imal edileceklerin orijinal Fibonacci ile birebir aynı olmayıp, benzerlik taşıyacaklarını da belirtmişler.

Görünüşü bile insanı hayal dünyasına sürükleyen bu piyanonun sesinin de bir o kadar güzel olduğunu tahmin etmek zor değil. Dinleyebilmek ise her kula nasip olmayacaktır.

 

 

Bu yazı 3909 defa okunmuştur .

Son Yazılar