Mozarthaus’da yeni sezon nasıl açıldı?
Reklam
  • Reklam
AYŞE ÖKTEM

AYŞE ÖKTEM

Ses Evreni

Mozarthaus’da yeni sezon nasıl açıldı?

19 Ekim 2015 - 22:48

Mozarthaus’u klasik ve caz müziği tutkunu çok sayıda Ankaralı artık iyi tanıyor. Üçüncü sezonuna başlayan bu özel mekânda özellikle gençlere konser verme imkânı tanınırken, biz müzikseverlere de onları tanıma olanağı veriliyor. Öyle ya, konser, resital mekânları sınırlı; hele de şehrin merkezinde olunca, müzikseverlerin ev konseri keyfini tatmaları kolaylaşıyor.

 Mozarthaus sadece resital değil, açıklamalı konserlerin de düzenlendiği bir sanat ve konser evi. Bir fikir vermesi bakımından, geçtiğimiz sezonda örneğin piyanist Emre Şen’in, birkaç hafta üst üste Chopin’in Nocturnes’leri üzerinde açıklamalar yaptığı ve Nocturnes’lerin tamamını çaldığı; soprano Demet Gürhan’ın piyanist Ceren Uğuz eşliğinde anlatımlı arya ve liedler söylediği; soprano Sena Nurol’un piyanist Duygu İnandık eşliğinde ve Pınar Aydın O’Dwyer’ın açıklamaları ışığında, aralarında antik aryaların da olduğu çeşitli aryaları seslendirdiği etkinlikler gerçekleşti. Bunlar faaliyetlerin sadece birkaçı.

2015/2016 sezonu da adını gittikçe daha sık duymaya başladığımız piyanist Başar Can Kıvrak’ın resitaliyle 10 Ekim’da açıldı. Başar Can yoğun bir program hazırlamıştı. Franz Liszt’in Üstün İcra Etütleri’nden 9 ve 12 numaralı etütleri; Schubert’in Kış Yolculuğu lied dizisinden, 5 no.lu lied, Ihlamur Ağacı’nın Liszt uyarlamasını ( S.561, NO. 7); Richard Wagner’in Uçan Hollandalı operasından “Spinnerlied”in Liszt uyarlamasını (S.440); Mefisto Valsi ve Si minör Sonatı dinledik. Franz Liszt’in teknik bakımdan ne kadar zorlu olduğunu bilince, bu programın niteliği de, piyanistin dinleyicilerine gösterdiği özen de, önem de anlaşılıyor. Başar Can’ı daha nice resital ve konserlerde dinlemeyi diliyoruz. Müzikseverleri de Mozarthaus’ta daha nice etkinlikle buluşmaya davet ediyoruz.

 

Bu yazı 2682 defa okunmuştur .

Son Yazılar