Caz sanatında ender yaşanan bir akşam
  • Reklam
AHMET SAY

AHMET SAY

Kiraz Çiçeği

Caz sanatında ender yaşanan bir akşam

27 Nisan 2016 - 21:52

Yukarıdaki başlığa bakarak bu yazıyı Amerika’dan yazıp gönderdiğimi sanmayın. Amerikan zencilerinin geliştirdiği bu sanatı biz yurdumuzda az sayıda sanatçımızın doruğa çıkardığı konserlerle yaşatıyoruz: Çok başarılı bir “Big band” ile bu konser için sanki dün New York’tan gelmiş gibi gözüken iki caz şarkıcımız, salı akşamı Radyoevi’ndeki caz meraklılarını duygudan duyguya sürüklediler: Konuk solist Kübra Benlioğlu ve beyaz tenli bir Louis Armstrong görünümlü caz şarkıcısı Aydın Kahya! Bu iki şarkıcı ve düzeyli bir big band, Ankara Radyosu’nda Radyo-3 Konserleri’nin ustalıkla bir araya getirdiği sanatçılardı.

Big band” diye nitelediğim caz orkestrasının adı, Kara Kuvvetlerimize bağlı olarak görev yapan “Türk Armoni Yıldızları Orkestrası”ydı. Kısa adıyla TÜRKAY adlı bu topluluk, yurdumuzda az görülen bir müzikal disiplin sergiledi. Bu başarıyı sağlayan ise topluluğun şefi Murat Keskin’di.

Program, baştan aşağı ünlü caz bestecilerinin yazdığı ve bir zamanlar filmlerde gördüğümüz Amerikalı şarkıcıların seslendirdiği sevilen şarkılardan oluşuyordu. Birkaç örnek verecek olursam Gershwin’in “Rhapsody in Blue” adlı eserinden başlayarak ”Sing sang sung”, “Cry me a river”, “You do something to me”, “What a wonderful world”, “Blue moon”, “God bless the child”, “When I fall in love”, “Every day” ve “Newyork Newyork” gibi bizim kuşağın çocukluk yıllarından başlayarak günümüze kadar gelen ve ben diyeyim 80, siz deyin 90 yıldır yaşayan caz parçalarını saymalıyım.

Açık söyleyeyim, bu caz konserini dinlemek için, Çankaya’daki evden Sıhhıye’deki Radyoevi’ne kadar 6 kilometrelik yolu yürümeye razı olabilirdim ve Ankara’nın akşam trafiğinde belki de daha çabuk ulaşırdım Radyoevi’ne.

*

1990 doğumlu Kübra Benlioğlu, TÜRKAY eşliğinde dört tatlı caz parçası söyledi bize. Müziğe piyano öğrenimiyle başlayan Kübra, 11 yaşındayken Ankara Devlet Konservatuvarı’nın “Klarnet Bölümü”ne girmiş, 2011 yılında konservatuvarın lisans bölümünü bitirmiştir. Aynı yıl Almanya’nın Berlin Gençlik Senfoni Orkestrası’nın konserlerinde yer alan sanatçımız, 15 yaşından başlayarak caz solistliği yapmıştır. 2012 yılında klarnet sanatçısı olarak bitirdiği Ankara Devlet Konservatuvarı’nın bu kez Tiyatro Bölümü’ne giren sanatçımız halen Devlet Tiyatroları’nın oyuncusudur. Caz vokal hocalarından dersler almakta ve caz konserlerini sürdürmektedir.

Yurdumuzun caz müziği dinleyicileri, şarkıcı Aydın Kahya’yı iyi tanır. 1974’te Ankara’da doğan Kahya, Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Trombon Bölümü’nü iki kere sınıf atlayarak bitirmiştir. Konservatuvarın ünlü kompozisyon hocası Prof. İlhan Baran ile caz besteciliği, Amerikalı zenci caz şarkıcısı Keisha Brown ile caz ve motown teknikleri çalışan sanatçımız, Aydın Esen, Atilla Şereftuğ, Aşkın Arsunan, Garo Mafyan, Süheyl Denizci, Tuna Ötenel, Kerem Görsev, Önder Focan, Slide Hampton, Brian, Lynch, Bruce Barthi, Doug Weiss, Huge Scotte, Tony Jones gibi sanatçılarla konserler vermiştir.

1999’da Önder Focan ile “Vocalists” isimli ilk Türkçe caz albümü, 2006’da Tony Jones ile “İstanbul Party” adlı R&B albümü, 2008’de Atilla Şereftuğ ile “Aventia Crooners adlı Çek filarmoni orkestrasıyla bir senfonik caz albümü kaydetmiştir.

Günümüzde Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Anasanat Dalı’nın “Caz Vokal” bölümünde öğretim görevlisi olan Aydın Kahya, Türkiye’de ve yurt dışında big band topluluklarıyla konserler vermiş, festivallere katılmış, radyo kayıtları yapmıştır.

Bu yazı 6466 defa okunmuştur .

Son Yazılar