Bu yıldızlar uzayda değil, hemen elimizin altında!
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Bu yıldızlar uzayda değil, hemen elimizin altında!

17 Nisan 2015 - 23:56 - Güncelleme: 18 Nisan 2015 - 00:12

Bunlar dünyaya bilmem kaç ışık yılı uzaklıktaki yıldızlar değil, hemen elimizin altında kendi öz çocuklarımız, genç sanatçılarımız.

Uzaydaki kimi yıldızlar sönmüş olsalar bile, ışıkları dünyaya ulaşmak üzere gelmeye devam ediyor!

Bizim genç yıldızlarımız ise 17 Nisan akşamı, 32. Uluslararası Ankara Müzik Festivali çerçevesinde düzenlenen konserde, Bilkent Salonu'nda parıldadılar.

        

Piyanist Can Çakmur henüz 17 yaşında, ODTÜ Koleji'ni bitiriyor. Bir sürü uluslararası yarışma birinciliği ve dereceleri var. Seneye Weimar'da lisans öğrenimine başlayacak.

Kemancı H.Gökçe Yorgun, 22 yaşında, Viyana'da lisans eğitimini sürdürüyor. 11. Cumhurbaşkanı A. Gül'ün sağladığı 1780 yapımı A. Gragnani bir kemanla çalıyor.

        

Çellist Elif Dimli, 27 yaşında, lisans ve lisansüstü çalışmalarını Almanya'da tamamladı. Karlsruhe Müzik Yüksek Okulu'nca tahsis edilen 1725 bir Guarneri çello ile çalıyor.

Piyanist Başar Can Kıvrak, 29 yaşında, Moskova Çaykovski Konservatuvarı mezunu, Bilkent'te öğretmenlik yapan, sahnelerde de çok etkin olan bir piyanist.

Çakmur Prokofiev 7. Sonat çaldı. Gökçe Yorgun, Sarasate'den Faust ve Carmen fantezileri Başar Can Kıvrak eşliğinde seslendirdi. Kıvrak daha sonra Elif Dimli'ye Cesar Frank sonatta eşlik etti.Konseri Başar Can Kıvrak Liszt 12 ve 5. Transandantal Etüd ve Mephisto Vals ile tamamladı.

Dördü de dinleyicinin büyük alkışını aldı. Konserin anlamına uygun biçimde, en sonunda dördü birden sahneye çıkarak dinleyiciyi birlikte selamladılar.

Konserin ağır işçisi, Başar Can Kıvrak'tı, iki fantezi ve bir sonatta eşlikleri yaptıktan sonra, kendi enerjik programını seslendirdi.

Hem SCAMV'nı böyle bir programı festivale yerleştirdiği, sanatçılarımızı da üst düzey icracılıkları için kutluyorum.

Ayrıntılara girmiyorum, çünkü konseri birlikte izlediğim, portalimizin yazarlarından kâdim dost Ahmet Say da bu konseri birkaç güne kadar yazacak.

 

Konserden sonra:

Pınar Alpay, Can Çakmur,

H. Gökçe Yorgun, Elif Dimli,

Mehmet Başkan, Başar Can Kıvrak ve bu satırların yazarı...

Reklam
Bu yazı 4118 defa okunmuştur .

Son Yazılar