Kanunun renkli tınılarıyla bir sezon kapanışı
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Kanunun renkli tınılarıyla bir sezon kapanışı

28 Mayıs 2019 - 23:42

Geleneksel Türk müziği çalgıları arasında kanunun renkli tınısı ve geniş ses yeteneğiyle apayrı bir yeri vardır. Kanuncuların çoğu, kısaca “alaturka” diye adlandırılan geleneksel müzik alanında icra-î sanat ederler. Ama istisnaları da bulunur. Örneğin Tahir Aydoğdu (d. 1959), kendini Türkiye ve yurtdışında “dünya müziği” gibi geniş yelpazede göstermiş bir sanatçıdır. Yıllardır, Modern Folk Üçlüsü, Asia Minör Grubu, Udî Cinuçen Tanrıkorur, caz sanatçısı Yıldız İbrahimova, Hollandalı ve İspanyol sanatçılar, ülkemizin seçkin orkestraları ve çeşitli yaylı sazlar beşlileriyle yurt içinde ve yurt dışında birçok konser yaptı.

Büyük senfoni orkestraları eşliğinde kanun için yazılmış konçertoları seslendiren, ayrıca Piyanoda Burçin Büke ve Neyde Bilgin Canaz'la oluşturduğu Tanini Trio ile sahneye çıkan Aydoğdu Ankara'da uzun süredir solo resital vermemişti. Beklenen resitalini, 28 Mayıs 2019 Salı akşamı Erimtan Müzede Müzik Salı Konserleri 4. Sezonunun kapanış konseri olarak verdi.

Kanunla Bach da çalınır, Dede Efendi de” başlıklı resitalin ilk bölümünde Aydoğdu, geçiş taksimleriyle makamdan makama atlayarak 18. yüzyıldan günümüze değişik bestecilerin semaî,longa, sirto türü eserlerini kısa açıklamalarla süsleyelerek seslendirdi. Bazı eserlerle ilgili tatlı anılarını da kısaca dillendirdi. Dinleyiciyle başarıyla iletişim kuran Aydoğdu, İsmail Dede Efendi'nin “Gülnihal”inde “Bu kez ben size eşlik edeceğim” diyerek sözleri salonun söylemesini sağladı. Benzeri durum Azerbaycan türkü “Ayrılık” da da tekrarlandı.

Resitalin ikinci bölümünde ise Aydoğdu batı müziğinden çeşitli örnekleri kendi uyarlamalarıyla seslendirdi. Bach Prelüd'ü seslendirirken, sonraki yıllarda Gounod'nun bu prelüd üzerine yazdığı Ave Maria'yı da aynı anda ıslıkla sundu. Carmen'den Habanera, ünlü Napoliten La Paloma, Dave Brubeck Caz Dörtlüsü'nün üyesi saksofoncu Paul Desmond'un Take Five'ı, Mozart'ın Türk Marşı ve Teodorakis'in Zorba'sıyla salondaki dinleyici, kimi zaman tempolara alkışla eşlik ederek 90 dakikalık sürenin nasıl geçtiğinin farkına bile varmadı. Bis istendiğinde, dinleyiciye sordu, Libertango seçimi dillendirilince, tempoyu vererek alkışa başlattı ve kanunla nefis bir Piazzola nova tango'su ortaya koydu. Tamamen dolu olan salonun coşkulu alkışını hak etti. Fuayede CD'lerini imzaladı. Trio Tanini ile yeni CD'si de yakında çıkacak.

Erimtan'da Müzede Müzik Salı Konserleri'nin 2019-20 Sezonu 8 Ekim'de 5. kez dinleyicileriyle buluşacak.

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

28 Mayıs 2019, Ankara


 

Bu yazı 3143 defa okunmuştur .

Son Yazılar