Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar

Hakkında

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN KİMDİR?

Şefik Kahramankaptan (İstanbul, 04.10.1949), Ankara Üniversitesi SBF (Mülkiye) - BYYO Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü 1971'de bitirdi. Çeşitli gazete, ajans ve dergilerde, grafiker, muhabir, yönetici ve yazar olarak çalıştı. 1975 ve 1976 yıllarında iki kez Yılın Gazetecisi seçilerek “Altın Kalem” ödülünü kazandı. Opera-bale, çoksesli müzik ve plastik sanatlar alanında uzmanlaştı. Devlet Opera ve Balesi’nin program kitapçıklarında, çok sayıda yazısı yayımlandı.

Kültür Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülleri’nin jürilerinde yer aldı. 2003 öncesi TÜBİTAK’da üç yıl süreyle Başkan Danışmanlığı ve Yayınlar Tanıtım Daire Başkanlığı yaptı. Müzik ve sanat konulu çeşitli sempozyum ve seminerlere katıldı, bildiriler sundu.

İlk bale projesi olan “Uçarcasına”, 1998 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nce uygulandı. Librettosunu yazıp, Türk bestecilerinin eserleri arasından müzik seçimlerini yaptığı “Uçarcasına” adlı bale projesinin, 29 Ekim 1998’de, Cumhuriyetin 75’nci Yıldönümü gecesi yabancı devlet adamlarının da bulunduğu seçkin bir izleyici kitlesi önünde, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nce sahnelendi. Balenin koreografisi Uğur Seyrek tarafından yapıldı. Cumhuriyetimizin 75 yıllık öyküsünü, köyden kente göçeden bir ailenin kızının yaşamına koşut olarak anlatan “Uçarcasına”, “Türk bestecilerinin senfonik müziklerinin derlenmesiyle hazırlanan ilk konulu Türk neo-klasik balesi” oldu.

Yazarın Mevlana düşüncesi ve bu düşüncenin evrenselleşmesini konu alan Çağrı (Mevlana'nın Çağrısı) bale projesi 2008 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde , Avrupa'nın en iyi beş koreografı arasına seçilen Mehmet Balkan'ın koreografisiyle Dünya Prömiyeri yaptı. Bu bale, İstanbul ve Ankara hariç tüm opera-bale müdürlüklerinin sahnelerinde 8 yıl süreyle sahnelendi.

Ak Güvercin Gibi” başlıklı Hacı Bektaş-ı Velî'nin felsefesi ve söylencelerini konu alan “Orkestra, koro, bale ve anlatıcı için sahne gösterisi”nin librettosu  hâlen bestecisini arıyor.

Adnan Saygun’un 2007’deki 100. doğum yılı için hazırladığı, “Saygun Emre” opera projesi çerçevesinde yazdığı libretto üzerine beste çalışmaları Yiğit Aydın tarafından sürdürülüyor. Bu operadan “Prelüd” Bilkent Senfoni Orkestrası'nca, 27. Uluslararası Ankara Müzik Festivali (2009) çerçevesinde verilen konserde seslendirildi. BSO operadan bir bölümü daha, ertesi yıl seslendirdi.

Aspendos-Yüzyılların Aşkı” başlıklı bale proje ve librettosu besteci Hasan Niyazi Tura tarafından bestelendi, Aspendos Festivali'nde ve ardından Antalya DOB tarafından sahnelendi, Eskişehir Opera-Bale Günleri'nde de yer aldı.

Lale Çılgınlığı” başlıklı opera projesi ve librettosu, besteci Ali Hoca tarafından bestelendi, Antalya DOB tarafından sahnelendi, ayrıca İstanbul Opera ve Bale Festivali'nde de bir temsil yaptı.

Konusunu Anadolu söylencelerinden alan ve projelendirip yazdığı “Şahmeran” opera librettosu besteci Bujor Hoinic tarafından bestelendi. Mersin DOB repertuarına alındıktan sonra, eski DOB Genel Müdür Vekili Selman Ada'nın talimatıyla beklemeye alındı. Halen de şimdiki Genel Müdür Murat Karahan'ın gündeminde ve sahnelenme talimatını bekliyor.

Artun Hoinic'in projesi için yazdığı , Artun Hoinic'in bestelediği Nemrut bale librettosunun da önümüzdeki yıllarda DOBGM tarafından sahnelenmesi umud ediliyor.

Bugüne kadar yayımlanmış,“İsmet İnönü ve Hârika Çocuklar”, “ Çeşmebaşı’ndan Esintilerle/ Ferit Tüzün”, “Resmigeçit / Ressam Söyleşileri”, “Atatürk, Saygun ve Özsoy Operası”, “İnönü Vakfı ve Pembe Köşk”, “Belcanto’nun Efsane Ustası – Ayhan Baran’”, “Mehter'den Alaturka'ya”, Müzikte Derin Zirve: İlhan Baran”,  “Ezgiselliğin Doruklarında: Yalçın Tura”, "Mehmet Başman: Müziğin Alçakgönüllü Şövalyesi" adlı 10 kitabı bulunmaktadır.

Yazarın, Türk bestecilerinin yapıtlarının seslendirilip kayıt altına alınarak CD olarak Türk müzik arşivine kazandırılması yönündeki çabaları da sürüyor. Proje ve uygulamasıyla yayımını gerçekleştirdiği CD sayısı 35'e ulaştı.

Yazara, sanata katkılarından ötürü Sevda Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Gümüş Madalyası (1992) ve Kültür Bakanlığı Şükran Ödülü ( 1995) verildi.

Halen kurucusu olduğu, internetteki SANATTAN YANSIMALAR portalini yönetip burada yazan, ayrıca aylık ANDANTE Dergisi'nde yazarlık yapan Şefik Kahramankaptan, Sürekli Basın Kartı sahibi.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde "Müzede Müzik/Salı Konserleri" başlıklı oda müziği programının kurucusu ve sanat yönetmeni. Yılda 16 konserden oluşan bu oda müziği dizisi 2019-20 döneminde 5. Sezonunu yaşıyor.

Sivil toplum etkinliklerini Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) Yönetim Kurulu Başkanı ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Festival Danışma Kurulu Üyesi olarak sürdürüyor.

 

Son Yazılar