Gitar müziği ziyafeti
  • Reklam
AHMET SAY

AHMET SAY

Kiraz Çiçeği

Gitar müziği ziyafeti

21 Nisan 2016 - 13:17

 

Asıl adıyla “Ankara Devlet Konservatuvarı”, ünlü gitarcımız Ahmet Kanneci’nin katkısıyla iki yılda bir gitar yarışması düzenliyor. 2014’teki 2. Yarışmada derece alanlar, bu yıl “Nejat İlhan Leblebicioğlu Ödül Konseri” adı altında bir gitar müziği ziyafeti sundu bize.

Okurlarıma öncelikle değerli bir müzik eğitimcisi olan Nejat Leblebicioğlu’nu (1930-1999) hatırlatmak isterim:

Çorumlu olan Leblebicioğlu, Gazi Eğitim’in Müzik Bölümü’nü bitirdikten sonra müzik öğretmeni ve okul yöneticisi olarak Ankara’nın tanınmış isimleri arasındaydı. 1971 yılında TED Ankara Koleji’nin Orta Kısım Müdürlüğü’nü üstlenen Leblebicioğlu, 1975’te Gazi Eğitim’in Müzik Bölümü’nde öğretmenliğe başlamış, 1979’da emekli olduktan sonra Ankara’da Başkent Müzikevi’ni kurmuştur. Böylece Ankara, müzikçi dostların buluşma yeri özelliğinde sıcak bir mekâna kavuşmuştur. Günümüzde bu gelişkin müzikevini, Nejat Bey’in müzikçi dostu olan kızı Emel Hanım yönetmektedir.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gitar konserini, doğal olarak duayen gitarcımız Prof. Ahmet Kanneci bir konuşmayla açtı ve bu yerine oturan, incelikli konuşmanın ardından konser başladı.

İlk dinlediğimiz gitarcı, bu yıl yarışmada üçüncü olan 1983 doğumlu Erkan Mehmet Karagülle’ydi. J. S. Bach’ın Chaconne’unu (BWV 1004) yorumlayan sanatçımız, gitar müziğinin inceliklerini tam bir yetkinlikle sunmayı bildi. Aslında, Bach’ın müziğini gitar sanatında izlemek, insanın biraz yüreğini hoplatır; çünkü en küçük bir kirli ses, ya da bir nota yutma, hemen sırıtıverir. Esere çok iyi çalışmış olan Karagülle, bu uzunca parçayı tam bir özgüven ve müzikal duyarlılıkla bitirdi.

Yarışmanın ikincisi Özberk Miraç Sarıgül (doğ. 2000), gitara on yaşındayken değerli gitar sanatçımız Soner Egesel’le başlamış, 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne bağlı bulunan “Müzik İlköğretim Okulu”na girerek yine ünlü bir gitarcımız olan Kağan Korad’ın yanı sıra, gitar eğitiminde tanınmış isimlerden Anıl Gelenler’in öğrencisi olmuştur. Katalon besteci ve gitar sanatçısı Fernando Sor’un (1778-1839) “Mozart’ın bir Teması Üzerine Çeşitlemeler”i ile başlayan Sarıgül, J. S. Bach’tan zarif bir prelüd sundu. Sonra da Paraguaylı besteci ve gitar sanatçısı Agustin Barrios Mangore’den (1885-1944) “Katedral” adlı parçayı ve Brezilyalı büyük besteci, halk müziği araştırmacısı ve eğitimci Heitor Villa-Lobos’un (1887-1959) zorlu bir “Etüd”ünü başarıyla yorumladı.

2014 yarışmasında birinci olan Oğuz Öz (doğ.1992), gitar müziğinin bütün inceliklerini sergiledi diyebilirim. O da Fernando Sor’un “Giriş ve Mozart’ın bir Teması Üzerine Çeşitlemeler”ini seslendirdikten sonra, İspanyol gitarcı ve besteci Regino Sainz de la Maza’nın (1896-1981) tanınmış eseri “Rodena”yı başarıyla yorumladı. Ama vurgulayarak belirteyim, gecenin en etkileyici eseri, İspanyol ulusal bestecilik okulunun kurucularından besteci ve piyanist Isaac Albeniz’in (1860-1909) “Sevilla” adlı parçasıydı. İspanyol temalarını ustalıkla stilize ederek besteler yapan bu büyük sanatçının dehasını Oğuz Öz’ün gitarında çok iyi hissettik.

Böylesi özgün, duygu dolu, zarif bir konser akşamını zor buluruz diye düşünerek çıktım salondan…

 

Bu yazı 6405 defa okunmuştur .

Son Yazılar