Başar Can’dan teknik üstünlük gösterisi...
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Başar Can’dan teknik üstünlük gösterisi...

17 Kasım 2015 - 23:53

 

Klasik müzikte “show” ve “gösteri” gibi nitelendirmelerden hiç hoşlanmam. Ama bazen öyle bir müzik olayıyla karşılaşıyorsunuz ki, böyle bir nitelendirmeden kaçınamıyorsunuz. Tıpkı 30 yaşındaki piyanistimiz Başar Can Kıvrak’ın 17 Kasım akşamı Erimtan Müzesi Salı Konserleri’nde verdiği resitalde olduğu gibi. Özellikle F. Liszt’in o güçlüklerle dolu Si Minör Sonatı ile bis olarak bestecinin Mephisto Wals’ini hiç “gösteriş”e kaçmadan, soğukkanlılıkla bir “teknik üstünlük gösterisi”ne dönüştürdü Başar Can.

Bilkent MSSF’nden Gülnara Aziz’in öğrencisi olarak mezun olduktan sonra, giriş sınavını kazanarak kabul edildiği Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nı Elisso Virsaladze’nin öğrencisi olarak, en üst derece olan “Kırmızı Diploma”yı alarak bitiren Başar Can Kıvrak, bu resital için kendine ilginç bir program yapmıştı.

Beethoven’in programlı bir eseri olan “Hoşçakalın” sonatıyla başladı. Sonrasında, yaşadığı dönemin büyük piyano sihirbazı ve transkripsiyon ustası F. Liszt’in Schubert’in “Der Lindenbaum” başlıklı lied’i ile R. Wagner’in Uçan Hollandalı operasından “Spinnerlied”ine yaptığı piyano uyarlamalarını seslendirdi. Her eserin yapısında var olan nüansları başarıyla ortaya serdi.

Liszt’in Si Minör Sonat’ında ise en hafiften (ppp) en şiddetliye(fff) tuşlara nasıl hükmettiğini gösterdi. Zorluk derecesi en yüksek eserlerden biri olan bu sonatı, gayet enerjik biçimde, ama pianissimoların hakkını vererek, forteleri ise gücünü kullanarak seslendirirken, yanağından hafifçe ter süzülüyordu.

Konserin başlığı “Tuşlardaki Kıvraklık” idi. Başar Can da âdeta “Evet soyadım gibi kıvrağım” diercesine seslendirdi eserleri. Bir saat arasız resitalin sonunda alkışlar dinmeyince bu kez “Program biraz kısaydı. Bir de Mephisto çalayım” diyerek Liszt’ten bu başka sınav parçasıyla dinleyiciyi ödüllendirerek tamamladı geceyi. Niyetlenip de gelmeyenler kaçırdı.

Erimtan Müzesi Salı Konserleri’nde gelecek resital 22 Aralık’ta, geçen yıl Andante/Donizetti Ödülleri’nde “En iyi çıkış yapan 18 yaş altı müzisyen” özel ödülünü alan, halen çalışmalarını Weimar’da sürdüren Can Çakmur tarafından verilecek. Resitalin biletleri Biletix ve Müze Gişesi’nde satışta bulunuyor.

Bu yazı 3580 defa okunmuştur .

Son Yazılar