Bilkent Şan Mezunları: Diplomayı konserle süslediler...
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Bilkent Şan Mezunları: Diplomayı konserle süslediler...

25 Mayıs 2014 - 17:17

Konservatuvarlarda yılsonu ve mezuniyet konserleri peşpeşe yapılıyor, kimisi hayli içine kapalı, kimileri halka açık... 23 Mayıs Cuma akşamı Bilkent'te Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nin Opera-Şan ana sanat dalının mezuniyet dinletisi vardı. İlk yarı, deneyimli çalıştırıcı ve eşlikçi Johan Botka'nın piyanosu eşliğinde lied ve aryalardan oluşuyordu. İkinci yarıda ise Artun Hoinic şefliğinde Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde oratoryo ve operalardan seçilmiş düetler seslendirildi.

Dinletide solist olarak tam zamanlılarla, yarı zamanlı olarak programı tamamlayanlar söylediler. Felsefe'yle birlikte şan bölümünü bitiren soprano İlkin Alpay ile Hukuk ve Şan'ı bitiren Tilbe Birengel, geçen yılın mezunlarından mezzo-soprano Didem Telli'yle birlikte “Konuk sanatçılar” olarak gösteriliyorlardı. Doğrudan MSSF'ni bitirenler ise soprano Didem Doğan, tenor Koral Güvener ile basbariton Giray Bayer'di. Gölge Şekeranber ve Meral Gökoğlu'nun öğrencileri değişik derslerini de Gürçil Çeliktaş, Bujor Hoinic gibi hocalardan almışlardı.

Tek tek kim hangi eserde nasıldı gibi bir değerlendirme yerine dikkati çekici gözlemlerimi aktarmak istiyorum:

Mezunların hepsinin opera aryaları ve düetlerde, liedlere göre daha iyi olduğunu gözledim. Özenli ve özverili çalışma isteyen, bir alt uzmanlık dalı olan lied sanatında hepsinin daha çok çalışmaya ihtiyacı var.

Solistlerin içinde öne çıkanlar çocukluk çağından beri ses dünyasıın içinde olan soprano İlkin Alpay ile tenor Koral Güvener'di. Didem Doğan'ın ise doğal sesinin mezzo-soprano olduğu kanısındayım.

Ama burada soprano çalışmış veya çalıştırılmış. Yıllar içinde doğal sesine dönme olasılığı yüksektir. Basbariton Giray Bayer konser hazırlıklarının ve organizasyonun getirdiği yorgunluk, belki biraz da hastalıktan muzdarip olmalıydı, zorlamadan rahat şarkı söyleme tekniği edinmiş olmasına karşın yer yer ses tarazlanmaları yaşadı.

Aralarında ilköğretim öğrencilerinin de yer aldığı Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ise Artun Hoinic'le az sayıdaki provayla alkışlanmaya değer bir eşlik çıkardı. Genç şancılar mezuniyetlerini, hazırlanması için çok çaba gösterdikleri bu dinletiyle taçlandırdılar. Türk operasının yaşamasına izin verilirse, Devlet Opera müdürlüklerinde önümüzdeki yıllarda yeni Bilkentliler de göreceğiz...

Şefik Kahramankaptan // Yansımalar

 

Reklam
Bu yazı 10772 defa okunmuştur .

Son Yazılar