CSO'da Civelek'lerin gecesi...
Reklam
  • Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

CSO'da Civelek'lerin gecesi...

05 Şubat 2015 - 23:25 - Güncelleme: 05 Şubat 2015 - 23:36

Bir konserin müzikseverleri tatmin edici olması için programında mutlaka çok tanınmış bir uvertür, parlak bir kemancı ya da piyanistin solistliğinde bir konçerto ve bir büyük senfoni mi gerekir?

Doğru yanıt tereddütsüz “Hayır”dır. Çünkü büyük orkestraların kadrolarının tamamının yer almadığı dar kadrolarla da çok iyi ve zevk verici konserler yapılabilir. Tıpkı bu hafta CSO'da olduğu gibi.

CSO'nun 5 Şubat 2015 akşamı programında Samuel Barber'ın yaylılar için Adagio'su, Franz Krommer'in İki Klarnet için Konçerto'su ve Antonin Dvorak'ın Üflemeli Çalgılar İçin Serenad'ı vardı. Şef, Rengim Gökmen'di.

Programın bir özelliği Krommer'in konçertosunda klarnetlerden birini, CSO'nun klarnetçilerinden Orçun Civelek'in (d.1979), diğerini ise Berlin Filarmoni'nin iki klarnet solistinden birincisi,ünlü Wenzel Fuchs'un (d.1963) çalıyor olmasıydı. Mozart havasındaki bu neşeli konçertoyu iki solist başarıyla icra ettiler. CSO'nun kendi gençlerine olanak tanımasını hep memnuniyetle karşılarız.

Klarnetçi Orçun Civelek babası, CSO'nun klarnet grup şefi Bülent Civelek'in izinde. İkinci yarıda bu kez babasını da Dvorak Serenad'da dinledik.

Dvorak'ın bu eseri, iki obua, iki fagot, üç korno ve iki klarnet ile çello ve kontrabas için.

Sahnede obuada Kaan Civelek ile babası Sedat Civelek yer aldı. Fagotlarda Gökçen Girici ve Yaman İrun, kornolarda Utku Ünal, Serhat Çalışkan ve Bekir Çamcı, klarnetlerde de Bülent Civelek ile Fethi Günçer, çelloda Yaz Irmak, kontrabasta Tayfun Tümer vardı.

Kaan Civelek obua, amcası Bülent Civelek klarnet sololarında, Utku Ünal birinci kornoda eserin başarılı seslendirmesine önemli katkıda bulundular.

CSO, önümüzdeki hafta 12-13 Şubat'ta sevilen Rus çellist Alexander Rudin'i, Polonyalı şef Marek Pijarovski yönetiminde vereceği konserde ağırlıyor. Şostakoviç 2. Viyolonsel Konçertosu ve Çaykovski'nin Küçük Rusya lakaplı 2. Senfonisi seslendirilecek.

 

 

Reklam
Bu yazı 5358 defa okunmuştur .

Son Yazılar