Devlet Sanat Kurumları'nda son durum:
Reklam
ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

ŞEFİK KAHRAMANKAPTAN

Yansımalar
  • Instagram

Devlet Sanat Kurumları'nda son durum:

13 Ağustos 2014 - 21:12

Ankara'da devlet sanat kurumlarına ilişkin çeşitli söylenti, dedikodu, yakıştırma, temenni kulaktan kulağa yayılıyor ve bunların bazıları “olmuş gibi” dillendiriliyor. İnsanlar gelişmeleri merak ediyorlar, haklılar. Ama ortamın “cadı kazanı”na dönüşmesi engellenemiyor. Belki bazı söylentiler de kasıtlı çıkartılıyor, bilemiyorum.

Çevreden değişik sorular alıyorum. Durum nedir, kim nerede hangi görevdedir, bunlar soruluyor. Bu sorulara toptan bir karşılığı yazıda vermek istedim. Durum şöyledir:

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü:

Genel Müdür: Selman Ada (Vekil)

Genel Müdür Yardımcıları: Şadi Erdoğan, Nilgün Çelebi (Asil)

Sanat Danışmanı: Cumhur Böler

Müdür ve sanat yönetmenleri:

İstanbul DOB: Suat Arıkan (Asil)- (Bilgi: Bazı müfettiş raporları nedeniyle geçici olarak görevden alınması için yazı yazıldı, Bakanlık'ta )

Ankara DOB: Aykut Çınar (Asil)

İzmir DOB: Aytül Büyüksaraç (Asil)

Antalya DOB: Kenan Korbek (Vekil)

Mersin DOB: Erdoğan Şanal (Asil)

Samsun DOB: Volkan Ersoy (Vekil)

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Orkestralar:

Genel Müdür: Murat Salim Tokaç (Asil)

CSO Ankara: 1. Şef: Selman Ada(Vekil)- (Bilgi: Selman Ada esas görevinin DOB Genel Müdürlüğü olduğunu belirterek, bu göreve de talip olmadığını Bakanlığa bildirdi. Gelişmeler izlenecek)

Antalya DSO: 1. Şef yok ( Bilgi: Bu görevde asil olarak bulunan şef Orhan Şallıel, hakkında açılan soruşturmalarda müfettişlerin raporlarına dayanılarak 3 kınama, 2 uyarı, 1 maaştan kesme cezası aldı. Bakanlık bir alt maddeden cezalandırarak, tümüyle tard edilmesini engelledi ve Orhan Şallıel'i Devlet Çoksesli Korosu'na atadı. Durum Antalya DSO yönetimine tebliğ edildi. Şallıel'in de ilgili evrakı 19 Ağustos'ta Antalya'da yönetimden teslim alması bekleniyor. Antalya DSO yönetim kurulu üyeleri, Şallıel'in 72 ayrı iddiayla yaptığı şikayet ve açtığı davalardan teker teker beraat ediyorlar.)

İzmir DSO: 1. Şef yok ( Bilgi: Şef yardımcısı kadrosunda Ender Sakpınar bulunuyor)

İstanbul DSO: 1. Şef: Yok

Çukurova DSO : 1. Şef Emin Güven Yaşlıçam

Bursa Bölge DSO : 1. Şef Oğuzhan Balcı ( Bilgi: Esas kadrosu İTÜ TMDK'da. 1. Şefliğe geçici görevli olarak atandı.)

Devlet Çoksesli Korosu: 1. Şef: Cem'i Can Deliorman

 

Şef Rengim Gökmen de halen Kültür ve Turizm Bakanlığı müşavirlik kadrosunda bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemde 1. Şef kadrosu boş bulunan orkestralardan birine görevlendirilebilir.

18 Ağustos itibariyle tablo budur. Cumhurbaşkanlığı devir-teslimi, ardından yeni hükümet kurulması gibi beklenen siyasal gelişmeler nedeniyle Bakanlıkta bekleyen bazı işlemler de, olası değişiklik beklentisi ya da vakitsizlik nedeniyle beklemeye devam edebilir.

 

 

 

Bu yazı 6653 defa okunmuştur .

Son Yazılar